Cumhuriyet´in Öncü Kadınları Sergisi

Sanat
19 Ekim 2023 Perşembe

Açık Holding, Cumhuriyet'in 100. yaşını, Atatürk'ün izinden giden öncü kadınların başarı hikâyelerini halkla buluşturan ‘Cumhuriyet'in Öncü Kadınları Sergisi’ ile kutluyor. Cumhuriyet’in asırlık yolculuğunun son çeyreğinde hızla büyüyerek, uluslararası alanda yatırımlarına devam eden Açık Holding, bu özel etkinlikle Cumhuriyet'in değerli mirasını vurguluyor.

Açık Holding Pazarlama Başkan Yardımcısı Şehrinaz Kartal, “Atatürk'ün izinden giden, yaptıkları ve bıraktıkları mirasla bugünlere gelmemizde mihenk taşı olan kadınların başarılarını bu sergi aracılığıyla herkesle buluşturarak, Cumhuriyetimizin ölümsüzlüğünü vurgulamayı amaçlıyoruz” dedi.

Küratör Özlem Özdemir, sergiyi şu şekilde tanımlıyor: “Bu sergi benim uzun süredir hayalimdi. Bu hayalimi Açık Holding ile birlikte gerçekleştiriyor olmaktan mutluluk duyuyorum. Altını çizmek isterim ki bu sergi, bir fotoğraf sergisi değil. Atatürk'ün kadına bakışını ortaya koyan ve Türk kadınlarının haklarını kazanma sürecini de anlatan bir tarih sergisi. Sergi, ayrıca 20 öncü kadının biyografilerini ve dünden bugüne yol açan 100 kadını anlatan bir başka bölümü de içeriyor. Kısaca, bu sergiyle Cumhuriyet'in kuruluşundan bu yana kadınların özgürleşme sürecini gerçek örneklerle ortaya koyan büyüleyici bir öykü anlatıyoruz.”

Cumhuriyet'in Öncü Kadınları Sergisi 27 Ekim Cuma günü Maslak 42'deki Artopol Sanat Galerisi'nde açılacak ve 2 Kasım tarihine kadar ziyaret edilebilecek. Ayrıca, 29 Ekim tarihinden itibaren dijital platformda iki dilde erişilebilir olacak.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün