Blinken: “İsrail-Suudi Arabistan normalleşmesi dönüştürücü olacak”

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İsrail ile Suudi Arabistan arasındaki normalleşmenin "dönüştürücü bir olay" olacağını ancak konunun zor bir mesele olduğunu belirtti.

Dünya
21 Eylül 2023 Perşembe

Antony Blinken, geçtiğimiz hafta Alman Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile düzenlediği basın toplantısında, son dönemde gündemde olan İsrail-Suudi Arabistan normalleşmesine değindi. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan ABD’li Bakan, "İsrail ile Suudi Arabistan arasında normalleşmenin sağlanması, bana göre Ortadoğu'da ve çok daha ötesinde dönüştürücü bir olay olacak" dedi.

Bölgede 40 yılı aşkın süredir sorunların devam ettiğini hatırlatan Blinken, "çalkantılı bir bölgeden çok daha istikrarlı bir bölgeye geçişin" hem bölge toplumlarına hem de dünya geneline ciddi faydalar sağlayacağına inandığını dile getirdi.

Taraflar arasındaki olası bir anlaşmanın Filistinliler açısından da önemli bir unsuru kapsaması gerektiğine işaret eden Blinken, konunun zorluğuna dikkati çekerek tarafların beklentilerinin de zorlayıcı olduğunu belirtti. Amerikalı Dışişleri Bakanı, normalleşmenin mümkün olduğunu ancak kesin olmadığını vurgulayarak, "Bunu başarabilirsek kazanılacak faydanın kesinlikle çabalara değeceğine inanıyoruz" dedi.

Hafta başında ise Suudi Arabistan’ın, normalleşme görüşmelerini, Filistin sorunu başta olmak üzere İsrail hükümetinin bazı kilit konulardaki uzlaşmaz tavrı nedeniyle askıya almak istediği iddia edildi.

Londra merkezli Suudi destekli Elaph gazetesinin İsrailli yetkililere dayandırdığı haberinde, Suudilerin kararı iki ülke arasında arabuluculuk yapan ABD yönetimine ilettiği aktarıldı. Riyad yönetiminin Netanyahu hükümetinin aşırı sağcı olması nedeniyle “Filistinlilerle, dolayısıyla Suudilerle her türlü yakınlaşma olasılığını baltaladığını” ilettiği belirtildi. Suudi tarafının, Netanyahu’nun Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir gibi aşırı sağcı isimlerin taleplerini onaylaması nedeniyle olası bir barış anlaşmasından kaçındığı öne sürüldü.

İsrail ve Amerikan yönetimi ise, Riyad yönetiminin görüşme masasından kalktığı iddiaları reddetti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün