Şiddet senfonisi filmi

Antoine Fuqua´nın ´ADALET 3´ü aksiyon tutkunları için bir görsel şölen.

Viktor APALAÇİ Sanat
13 Eylül 2023 Çarşamba

Aksiyon ustası Fuqua, fetiş oyuncusu Denzel Washington ile beşinci iş birliğinde ünlü TV dizisinden alınan ‘The Equalizer’ın üçüncü filmiyle seriyi sonlandırıyorlar. Dövüş sahnelerindeki titizlikle hazırlanmış koreografisiyle, aksamayan mizanseniyle, usta kameraman Robert Richardson’un varlığıyla, uyumlu oyuncu kadrosuyla, film bizleri mafyaya tutsak olmuş bir Sicilya kasabasına götürüyor.

‘THE EQUALIZER 3’

Yön: Antoine Fuqua

Sen: Richard Wenk

Gör: Robert Richardson

Müz: Marcello Zarvos

Kur: Conrad Buff

Oyn: Denzel Washington - Dakota Fanning - Eugenio Mastrandrea - David Denman - Gaia Scodellaro - Remo Girone - Andrea Scarduzio - Daniele Perrone

Amerikalı yönetmen Antoine Fuqua ve fetiş oyuncusu Denzel Washington, 1980’lerin TV dizisini aksiyon filmi olarak sinemaya uyarlanmasından 30 yıl sonra ‘Adalet 3 / The Equalizer 3’ ile aksiyon tutkunu izleyicilere bir görsel şölen sunuyorlar. Filmin hikâyesi ‘The Equalizer 2’nin sonundaki olayların bir süre sonrasını konu alıyor.

Michael Sloan ve Robert Richardson’un 1985’te başlayan TV serilerinin ilk sinema versiyonunun senaryosunu 2014’te Richard Wenk yazmıştı. 2018 yılındaki ‘Equalizer 2’ ve serinin sonu olarak ilan edilen 2023 versiyonunun senaryo yazarı, yönetmeni ve başrol oyuncusu hep aynı kaldı. Uluslararası bir başarısı olmasa da, Pennsylvania doğumlu, 58 yaşındaki Antoine Fuqua, yönetmen, oyuncu ve yapımcı olarak Hollywood’un birinci sınıf aksiyon sanatçıları arasında yer alıyor.

Gomorra’ ayarında değil          

Fuqua’nın ünlü filmleri arasındaki ‘İlk Gün / Training Day’ (2001), bir polis ekibinin bol aksiyonlu serüvenlerine odaklanıyordu. ‘Muhteşem Yedili / Magnificent Seven’ (2016) Japon usta Akira Kurasawa başyapıtı ‘7 Samuray’ın Amerikan uyarlamalarından biriydi. Bir boksörün hayatını anlatan ‘Son Şans / Southpaw’ (2015) Antoine Fuqua’nın adı geçen filmlerin içinde Denzel Washington ile çalışmadığı tek filmdi.

Adalet 3’, biri haksızlığa uğradığında adaleti sağlamak için acımasız geçmişinden gelen yeteneklerini kullanmak zorunda kalan eski hükümet ajanı Robert McCall’ın maceralarını konu ediyor. Seçilen coğrafya İtalya’nın güneyindeki ‘camorra’sıyla ünlü acımasız mafya örgütlü Sicilya Adası. Bu konuda çevrilen sayısız filmin en ünlülerinden biri 2008 Cannes Film Festivali’nde olay yaratan, Matteo Garrone’nin cesur başyapıtı ‘Gomorra’sıdır. Film, Roberto Saviano’nun sansasyon yaratan romanından, Matteo Garrone’nin de aralarında bulunduğu beşli bir senaryo ekibi tarafından sinemaya uyarlanmıştı.

Camora’nın içyüzünü, Napoli mafyasının kirli çamaşırlarını ortaya saçan gerçekçi olaylarla kitabına taşıyan Robert Saviano, mafyanın ölüm tehdidinden sonra uzun müddet gizlenmek durumunda kalmıştı. İtalyan karakter aktörü Toni Servillo’nun başrolünü oynadığı ‘Gomorra’ Cannes’da Jüri Büyük Ödülü’nü kazanmıştı. Ancak, klişeleşmiş karakterleriyle, inandırıcılıktan uzak sahneleriyle ‘Adalet 3’ün, hayattan alınmış, amatör oyuncularla inandırıcılık kazandırılmış, gerçekçi ‘Gomorra’ seviyesine yaklaşabilen bir film olduğunu söylemek mümkün değil. 

Kan dondurucu bir katliamla açılan filmde, hükümet suikastçısı McCall’u (Denzel Washington), Sicilya Adasının Altymonte kasabasında kendisine yeni bir dünya inşa etmeye çalışırken buluruz. McCall’un yolu uyuşturucu mafyasıyla kesişmiş, işlerini yürüttükleri ulaşılmaz çiftliklerine bir baskın düzenlemiştir. McCall yaralı olarak çıktığı bu baskında arabasını kullanırken bayılmış, vicdanlı bir polis tarafından kasaba doktoru Enzo Arisio’nun (Remo Girone) şifalı ellerine teslim edilmiştir.

Ezilenlerin yanında yer alıp, adaleti sağlamaya çalışarak teselli bulan Robert McCall, suikastçı olarak çalıştığı hayatından vazgeçmiş, geçmişinde yaptığı korkunç şeylerin yükünü omuzlarından atmak için kendisini affettirmeye çabalamaktadır. Sicilya’nın bu sevimli kasabasında edindiği yeni arkadaşlarının yerel mafyanın kontrolü altında ezildiğini görünce onlara karşı amansız bir mücadeleye girişir. McCall Sicilya’da yoksul işçi sınıfından haraç toplayan Napolili mafya kardeşleri Vincent (Andrea Scarduzio) ve Marco (Andrea Dodero) emrindeki motosikletli çetenin Altymonte’yi terörize etmesine isyan eder. Olaylar ölümcül tehlikeler getirdiğinde, McCall kan gölüne dönüşen bir coğrafyada hünerini konuşturur.

Modern Robin Hood

Sırtındaki kurşunu çıkarıp kendisini hayata döndüren Doktor Enzo, nazik ve anlayışlı polis memuru Gio (Eugenio Mastrandrea), güzel lokantacı Aminiah (Gaia Scodelero), çapkın kafe sahibi, ödeme yapmasına izin vermeyen bir balık satıcısı, rahip, McCall’un kasabanın halkından bağlantı kurduğu kişilerdir. Mafyanın bu sevimli basit insanları, haraç toplayarak, tehdit ve gasp yoluyla kontrol etmesine isyan eden McCall onları koruma kararı alır. CIA teşkilatını az bilinen numarasından arayıp, istihbarat teşkilatı görevlisi Emma Colins’e (Dakota Fanning) Sicilya’daki uyuşturucu trafiğiyle ilgili bilgilerini aktarır ve CIA’in yerel polis teşkilatıyla bölgeye müdahalesini sağlar.

Filmin final sahnesinde, McCall’ın uyuşturucu çetesine yaptığı baskında el koyduğu para dolu çantayı, ABD’de emeklilik hakkını alamayan orta sınıfa mensup bir işçi için sakladığını öğreniriz. İyi ilişkiler kurduğu Emma’ya emekli işçinin adresini vererek, emeğinin karşılığı çantadaki parayı kendisine teslim etmesini ister. Adaleti sağlama peşinde, kötü şeyleri iyi niyetle yapan emekli ABD Deniz Kuvvetleri Subayı Robert McCall rolünde Denzel Washington filmin yükünü omuzlarında taşıyor. Bu kendisinin yönetmen Fuqua ile beşinci iş birliğini yaptığı film. Aynı yönetmenin 2002 tarihli filmi ‘İlk Gün / Training Day’de En İyi Erkek Oyuncu dalında ikinci Oscar Ödülünü almıştı. Washington’un Oscar ile ilk kez taçlandırıldığı film Edward Zwick’in ‘Glory’siydi (1989). Hollywood’un bu ağır topunun Oscar’a on kez adaylığı var.

Washington 2004 tarihli Tony Scott’ın ‘Gazap Ateşi / Man On Fire’ında, eski bir CIA ajanı olarak Mexico City’de 10 yaşındaki bir kızı koruma görevini gönülsüz de olsa üstlenmişti. Aktör Adalet 3’ün ikonik karakterini bilinen oyun gücüyle canlandırıyor. Deneyimli aktörün ‘Gazap Ateşi’den 20 yıl arayla başrolü paylaştığı Dakota Fanning, Adalet 3’te çocuk oyuncudan olgun istihbarat görevlisi rolüne terfi ediyor. Genç aktrisin (29) sinema ve TV’de 60’ın üstünde filmi var.

Aşırı şiddet içeren sahneleriyle, vahşice işlenen yaratıcı cinayet sekanslarıyla, gerilim dolu, heyecan verici bir ‘şiddet senfonisi’ tadındaki film, kendisini baştan sona eksilmeyen bir ilgiyle izlettiriyor. Bunda deneyimli görüntü yönetmeni Robert Richardson’un rolü var. Quentin Tarantino’nun fetiş kameramanı Richardson’un on Oscar adaylığı var. Richardson ilk Oscar’ına Oliver Stone’un ‘JFK’ (1991) filmiyle ulaşmıştı.

İtalyan taşra hayatına Amerikalı gözüyle bakan ‘Adalet 3’te, görüntü yönetmeni Richardson’un McCall’ın sığınak bulduğu Sicilya’nın kartpostal güzelliğindeki fotoğrafları öne çıkıyor. Özetlemek gerekirse ‘Adalet 3’, aksiyon ustası Antoine Fuqua’nın dövüş sahnelerinde titizlikle hazırlanmış koreografisi, baş döndürücü temposu, ustalıklı mizanseni, uyumlu oyuncu kadrosuyla, türünün kaliteli bir filmi olmuş.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün