Yakup Barokas´ın yeni kitabı: ´Çocukluğumun Büyükadası´

Toplum
24 Ağustos 2022 Çarşamba

Şalom Gazetesi geçmiş dönem Genel Yayın Yönetmeni Av. Yakup Barokas´ın yeni kitabı ‘Çocukluğumun Büyükadası’ raflarda yerini almaya hazırlanıyor.

Adalı Yayınları tarafından çıkacak olan kitapta Barokas, 1951-1971 yılları arasında Büyükada’da geçirdiği yıllarını kaleme alıyor ve kitabını şöyle tanımlıyor:

“Anılarımda Büyükada önemli bir yer tutar. Doğduğum yıldan başlayarak, her yaz adaya gittim. Çocukluk yıllarımda, haziran başında adaya ayak basmamızla okulların yeniden başlayacağı eylül ayı sonuna kadar tam dört ay, bizler için cennet olan bu mekânı terk etmezdik. Evet, Adalar sadece benim için değil, yaşıtım olan bütün çocuklar için gerçek bir cennetti. Viktor Albukrek ‘Bir Zamanlar Büyükada’ adlı kitabında 1931-1961 yılları arasındaki otuz yılı kapsayan anılarını kaleme aldı. Ünlü şair/yazar Ataol Behramoğlu ‘Benim Prens Adalarım’da adaya yerleştiği 1980 sonrası adasını dile getiriyor. Ben ise farklı bir döneme, ağırlıklı olarak 1950-1970’li yıllara odaklanıyorum. Günümüzün Büyükada’sı dünün Büyükada’sı değil, doğru. Çok değişti, mekanları değişti, insanları değişti, esnafı değişti, eşrafı değişti. Horoz, Mustafa Telgezer, Lefter Küçükandonyadis’ler yok artık. Ben o eski 1930’lu, 40’lı yılların kartpostallar da kalan adasını tanımadım. Ama benim yaşadığım dönemin fotoğrafları da soldu, renklerini yitirdi. Nino Varon, kitabın önsözünde şöyle yazdı: Çocukluğumuzun, gençliğimizin çok özel günlerini paylaştığım sevgili arkadaşım Yakup: Müşterek Ada anılarımızı kaleme almış olman beni, arkadaşlarımızı ve yaşıtlarımızı, o unutulmaz günlere götürecek. İyi ki yazdın. Belki bu sayede çocuklarımız, torunlarımız, bugünün gençliği bizleri birazcık olsun tanıyacak.”

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün