Özbekistan´da Yahudi mültecilere yardım edenlere anıt

Özbekistan´daki İsrail Büyükelçiliği, Holokost´ta Yahudi mültecilere yardım eden Özbekleri onurlandırmak için yapılan anıtın açılışını gerçekleştirdi.

Dünya
31 Mayıs 2022 Salı

Başkent Taşkent’in Zafer Parkında açılan anıt, mimar ve heykeltıraş Prof. Marina Borodina tarafından yapıldı. Zafer Parkı, II. Dünya Savaşında Nazilere karşı kazanılan zaferin anısına yapılmıştı.

İsrail Elçiliği, günümüzde Özbekistan’da yaşayan 5 ila 10 bin arasındaki Yahudi’nin, Holokost mültecilerinin çocuk ve torunları olduğunu belirtti.

İsrail’in Özbekistan Büyükelçisi Zehavit Ben Hillel, Özbek Dışişleri Bakanlığı ile Zafer Parkı çalışanlarına teşekkür ettiği konuşmasında “Mültecilerin gelişinden 80 yıl sonra, Özbekistan ile İsrail’in diplomatik ilişkilerini kurmasından 30 yıl sonra, Özbeklerin toleransını ve açık görüşlülüğünü ispat eden bu olayları hatırlamak çok önemli” dedi.

Anıtın üzerinde yer alan tabelada ise İbranice, Rusça, İngilizce ve Özbekçe şu ifadeler yer alıyor:

“1941-1942 yılları arasında, savaş ve kıtlık döneminde, bir buçuk milyon mülteci Özbekistan’a getirildi. Bunların arasında zor durumda olan birkaç yüz bin Yahudi de vardı. Özbek halkı misafirperverliğiyle, sahip olduğu tüm barınak ve yemeği onlarla paylaştı. Yahudi halkı ve İsrail Devleti, bu hareketi unutmamıştır ve müteşekkirdir.”

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR