Sanatta Kısa Kısa - Stacey Kent´ten caz tınıları

Dünyanın her köşesinden hayranları ve aralarında Grammy adaylığı dahil pek çok ödülün sahibi olan, müzik tarihinin en tanınmış caz şarkıcılarından Stacey Kent, 29 Mayıs gecesi Cemal Reşit Rey´de dinleyicisiyle buluşuyor.

Tuna SAYLAĞ Sanat
24 Mayıs 2022 Salı

Fransız şanson geleneğiyle klasik Amerikan caz repertuarını kendi yorumuyla birleştirerek günümüzün en önemli caz vokallerinden biri olmayı başaran Kent, hipnotize edici performansıyla caz severlere romantik bir akşam yaşatacak. Kendisine piyanoda Art Hirahara, saksafonda Jim Tomlinson eşlik edecek.

 

Esra Carus’un ‘Hafızayı Onarmak’ Sergisi Maçka Sanat Galerisinde

Sanatçı Esra Carus, ‘Hafızayı Onarmak’ başlıklı kişisel sergisinde, kâğıt ve porselen malzemeyi bir araya getirerek yeni illüzyonlar yaratıyor. Sanatçı, geçmişle bugünün aynasında, artık muğlâk olanın arasında, gerçeği sorgularken, Maçka Sanat Galerisi için düzenlediği yapıtlarla bir anlamda, kendine ve izleyiciye birtakım sorular soruyor: “Hafızayı onarmak mümkün mü, eldeki parçalarla en baştaki hakikate ulaşılabilir mi, gerçeklik dediğimiz tam olarak ne?” Carus, sergide yer verdiği yeni işlerin aslında geçmişte ürettiklerinin birer parçası, anısı veya izdüşümü olduğunu belirtiyor: “Bu sergide, geçmişte yapmış olduğum işlerden arta kalan veya kullanmadığım kâğıt ve porselen malzemeyi yeni bir bütünlük içinde bir araya getirdim. Bugün onlara baktığımda sanki düzgün bir cümleyi bölüp parçalayarak bir şiir dizesi haline dönüştürmeye çalıştığımı görüyorum” diyor.

Sergi, 4 Haziran’a kadar izlenebilir. Galeri, pazar ve pazartesi hariç haftanın her günü 12.00 –19.00 saatleri arasında açık.

 

 

 Sanat dünyasına yeni bir dijital sanat platformu Zarastro Art

Dijital sanat ve NFT’nin yükselişiyle iyice hız kazanan sanat piyasası girişimlerine Türkiye’den yepyeni bir start-up eklendi: Zarastro Art. Web sitesi tasarımında, sanatçıları ve kariyerlerini tanıtmaya öncelik veren bu e-ticaret platformda hem fiziki hem de dijital olarak üretilen işler yer alıyor. Zarastro Art, yayın hayatına üç çevrimiçi sergiyle başladı:

‘To Be Goodand To Live’, ünlü sanatçı Ferhat Özgür'ün kariyerinin son yirmi yılında farklı dönem ve şehirlerde çektiği on altı fotoğrafı, savaş ve pandemi arka planında, zamanın ruhu çerçevesinde yeniden ele alıyor.

‘Cultural Threads’, Türkiye video sanatının en önemli isimlerinden Nancy Atakan’ın birbiriyle etkileşim halinde olan video seçkisiyle, toplumsal cinsiyet rollerinin baskıcı doğasını ve küreselleşen dünyanın kültür konusunda nasıl hak iddia etme gereği hissettiğini yansıtıyor.

‘The Many Faces of Transcensionise’ ise, NFT dünyasının tanınan ismi Kübra Cenk Uslu’nun insanlarla doğal dünya arasındaki bağlantının gelgitlerini araştıran yeni koleksiyonunu tanıtıyor.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR