15 yıl sonra ilk ziyaret

Türkiye ve İsrail arasında son dönemlerde ilişkilerin normalleşmesi yönünde atılan adımlar, bu hafta başka bir önemli ziyaretin gerçekleşmesine olanak sağladı.

Dünya
24 Mayıs 2022 Salı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun İsrail ziyareti, 15 yılın ardından gerçekleşen ilk dışişleri bakanı ziyareti olarak tarihe geçiyor.

Bakan Çavuşoğlu’nun bugün başlayan ziyaretinin ilk günü Filistin topraklarında geçecek. Çarşamba günü İsrail’e geçerek mevkidaşı ile görüşecek olan Bakan Çavuşoğlu, büyükelçi ataması konusunu görüşecek.

Bakan Çavuşoğlu, Latin Amerika turunun ardından gazetecilerin 'İsrail'e büyükelçi atanacak mı?' sorusuna, "İsrail’e 25’inde gideceğiz. Dışişleri Bakanı ile oturup değerlendireceğiz, o zaman karar vereceğiz" yanıtını vermişti. 

Ziyaret öncesinde Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Sayın Bakanımız, 2010 yılında Türkiye ve Filistin Dışişleri Bakanları başkanlığında tesis edilmiş bulunan Ortak Komite'nin ikinci toplantısına başkanlık etmek üzere Filistin'i 24 Mayıs 2022 tarihinde ziyaret edecektir.

Sayın Bakanımızın bahsekonu ziyareti çerçevesinde, Filistin Dışişleri Bakanı Sayın Riyad Malki ile ikili görüşmeler gerçekleştirmesi ve Filistin Devlet Başkanı Sayın Mahmud Abbas'la da biraraya gelmesi planlanmaktadır.

Sayın Bakanımızın, 25 Mayıs 2022 tarihinde ise İsrail'i ziyaretle, İsrail Dışişleri Bakanı ve Alternatif Başbakan Sayın Yair Lapid'le ikili ve heyetlerarası görüşmeler yapması, bu çerçevede, İsrail'le ikili ilişkilerimizin yanısıra bölgesel ve uluslararası konular hakkında görüş alışverişinde bulunulması öngörülmektedir.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün