Alman eğitim sisteminde antisemitizm

Mannheim Yahudi Cemaatinin düzenlediği seminerde Almanya´da okullardaki antisemitizm mercek alına alındı.

Dünya
12 Mayıs 2022 Perşembe

Egemen Cantürk / Almanya


Frankfurt Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (Frankfurt University of Applied Sciences) Öğretim Üyesi Prof. Julia Bernstein’in konuşmacı olarak katıldığı seminerde Alman eğitim kurumlarda artan antisemit olaylar örneklerle anlatıldı.

Yahudi öğrencilerin eğitim kurumlarında yaşadığı ayırımcılığa değinen Bernstein pek çok antisemit olayın sümen altı edildiğini vurguladı. Bernstein okullarda pek çok antisemit olayın adi suç olayları olarak   kayıtlara geçtiğine değindi.

Antisemitizm ile ilgili yapılan pek çok araştırmaya Yahudilerin dahil edilmediğini vurgulayan Bernstein bunun bir eksiklik olduğunu vurguladı. 

Yapılan son araştırmaları örneklerle açıklayan Bernstein Almanya’da yaşayan Yahudilerin yüzde 70’inin kamusal alanda dini sembollerle dolaşmaya çekindiğini belirtti.

Bernstein araştırmada Yahudilerin yüzde 90’ının antisemitizmi Almanya’da çok önemli bir sorun olarak gördüğünün de altını çizdi.

Almanya’da Yahudilerin 1700 yıllık bir tarihi olduğunu vurgulayan Bernstein hala bu ülkede Yahudi toplumunun yeterince tanınmadığını da sözlerine ekledi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR