Dr. Robert Schild´den ´Stefan Zweig´ın Veda Mektubu´

Sara YANAROCAK Sanat
6 Nisan 2022 Çarşamba

Stefan Zweig’ın Veda Mektubu’ (Edebiyatist), gazetemizin eski yazarlarından Dr. Robert Schild’in, yayın hayatına giren son kitabı... Schild, tarihe dayalı olayları araştırması sonucu, tarihi karakterleri de işlediği eserinde, düşsel hikâyelerle bizzat başından geçmiş bazı olayları, mevcudiyetini ortaya koymadan kaleme almış.

Oldukça düşündürücü olan, 2058 yılında yaşanan bir kurmaca hikâyede, gelecekte yaşanmış bir öyküyü okurken, özellikle son bölümünde insanı derin düşüncelere gark eden anlar yaşayabiliyorsunuz. Yazar, bazı hikâyeleri ucu açık bırakarak okuyucunun takdirine teslim ederken, bir kısmını da kara mizah denecek şekilde ters köşe yaparak bitiriyor. Mesela bir öyküdeki nazik kahramanın, gelecekteki cani Hitler olduğunu kavramanız okuru şaşkınlığa sürüklüyor.

Yazarın kendisinin de ifade ettiği gibi, özellikle İstanbul’da geçen öykülerde sözü edilen Madam Venetia (Konstantinidu), yazarın annesinin yakın bir arkadaşı olup, o kitapevi de gerçekten tarif edildiği yerde mevcutmuş. Park Otel’deki cinayet hikâyesindeki hazin son ise oldukça yürek acıttı; adeta ne olursa olsun, insanın yaşam yazgısından kaçamayacağının acı bir kanıtı gibi…

Hikâyelerdeki olaylar Viyana, İstanbul, Rodos, Brezilya, İsrail ve Güney Afrika’da geçiyor. Bunları okurken yazarımızın engin genel kültürü, eserin her satırında kendini belli ediyor. Okuduğu nice edebiyatçının düşünüş ve yaşayış biçiminden etkilenen Schild, damıttığı noktalardan istifade ederek, öykülerini akıcı bir dille okuyucusuna sunuyor.

Yazar, 15 öyküden oluşan kitabıyla ilgili şunları söylüyor: “Yazmanın zevkli bir yanı, kalem tutanın gerçek olayları belirli bir yerde nasıl gelişmesi istediğini veya istemediği şekle sokması değil mi? Böylece, çoğu kez tekdüze olarak gelişen yaşama, öyküsel de olsa, keyifli/ürkütücü, ancak her haliyle rengârenk bir çehre verilmiş olur!

İşte bu kitapta bulabileceğiniz öykülerin bir bölümü, bu sağlıklı karışımı sergiliyor. Bazıları tamamen düşsel olmakla birlikte, kimileri gerçek olaylara dayanıyor. Ve onlardan hareketle yarı gerçek, yarı kurmaca bir yol haritası çiziyorlar… Bazıları ise-isimler dışında büyük oranda gerçek! Türleri ise gerilim, bilim kurgu, belgesel veya mizahtır…”

Stefan Zweig’ın Veda Mektubu’, kanımca okunması çok zevkli bir öykü kitabı. İnsanı bir olaydan diğerine ustalıkla sürüklüyor. Kitabın yazarı arkadaşım Robert Schild’i bir kez daha bu satırlarımda kutlarken, okuyucusunun bol olmasını gönülden diliyorum.

Eser: Stefan Zweig’in Veda Mektubu

Yazar: Robert Schild

Edebiyatist Yayınevi /2022

168 sayfa

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR