Bu yılki Elküs Marküs ödüllerine Şalom damgasını vurdu

İki yılda bir düzenlenen ancak pandemi nedeniyle 2020 yılında gerçekleştirilemeyen Elküs Marküs Erdem ve Hayırseverlik Ödül Töreni 30 Mart akşamı çevirimiçi gerçekleştirildi. Birçok dalda ödüllerin dağıtıldığı gecede Şalom Dergi ve Şalom yazarlarına da ödüller yağdı.

Karel VALANSİ Toplum
6 Nisan 2022 Çarşamba

Fakirleri Koruma Derneği’nin (FKD) Elküs Marküs Erdem ve Hayırseverlik Ödül Töreni 30 Mart akşamı Zoom üzerinden gerçekleştirildi. İki yılda bir düzenlenen ödül töreni pandemi nedeniyle Mart 2020’de gerçekleştirilememişti. Ödüller dört yıllık zorunlu bir aradan sonra çevirimiçi bir törenle sahiplerine teslim edildi, başarıları ödüllendirildi.

Türk Yahudi Toplumunun yegane ödül veren kurumu FKD, bu ödülü 1916’da, dönemin ABD İstanbul Büyükelçisi Abraham Elküs ve Gertrude Elküs’ün henüz 16 yaşında hayatını kaybeden kızları Jane Selma Elküs’ün anısını yaşatmak için vermeye başlamıştı. Davranışlarıyla hayranlık uyandıran kişileri onurlandırmak, bu kişileri topluma tanıtmak amacıyla ödül törenini düzenleyen dernek, son yıllarda alanlarında başarılı çalışmalar sürdürenleri cesaretlendirmek amacıyla kültür, tıp, müzik, matematik, girişimcilik ve toplumsal duyarlılık alanlarında da ödül vermeye başladı. Tören Seyfi İşman, Jale Aldiş, Sima Türel, Yıldız Çiprut ve İsak Duenyas tarafından organize edildi. Gecenin sunuculuğunu bir önceki töreni de başarıyla sunan Yıldız Çiprut ve Sima Türel üstlendi. 

Jane Selma Elküs Erdem Ödülü

İlk kez 1924 yılında verilen Jane Selma Elküs Erdem Ödülünün, çalışmaları ve olumlu davranışlarıyla, ailesine, çevresine ve topluma örnek bir genç kıza verilmesini öngörülmüştü. Daha sonra ödülün kapsamı genişletilerek, zor durumda olan kişilere yardım etmek için yaşamını hayır kurumlarına adayan bir hanıma verilmesi kararlaştırıldı. Adaylar, toplumumuzdaki ihtiyaç sahiplerine, hastalara, yaşlılara, kimsesizlere, yardıma ihtiyaç duyanlara destek veren, yanlarında olan ve sevgilerini paylaşan adaylar arasından seçiliyor. Bu yıl ödüle aday gösterilenler (alfabetik); Janet Bensusan (Alef), Sara Hazak (Golden Age), İnes Levi (Göztepe Kültür Derneği), Pola Bencuya (İzmir Cemaati), Tamar Danon (Kadıköy Cemaati), Toni Biçaçi (Kapınıza Sağlık), Adela Halyo (Kuzguncuk Cemaati), Sara Elnekave (MatanBaseter, Barınyurt), Janet Paltura (Mişne Tora Öğrencilere Yardım Derneği), Meral Romi (Or-Ahayim Hastanesi), Sara Igual (Or Yom). Bu yılki ödülün sahibi Sara Hazak ve Sara Elnekave oldu. Yakın zamanda aramızdan ayrılan Sara Hazak’ın ödülü eşi Mordo Hazak’a takdim edildi.

Ekim Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık Merkezine mansiyon

 

1996 yılında Lika Behar Ovadya ve Nazlı Erbeş tarafından kurulan Ekim Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık Merkezine, toplumumuz üyelerine verdikleri destek için teşekkür edildi. Ekim grubu, psikoterapi, özel eğitim çalışmaları, konuşma terapisi ve duyu bütünleme çalışmalarında destek veriyor.

Josephine Marküs Hayırseverlik Ödülü

1939’da hayırsever Moris Marküs’ün vefat eden eşi adına verilmeye başlanan ödülün yardım kurumlarında çalışan bir hanıma verilmesi kararlaştırıldı. Bu yıl Josephine Marküs Hayırseverlik Ödülüne Meri Mazon layık görüldü. Yaklaşık 50 yıldır kermes çalışmalarına her hafta bilfiil katılan ve FKD’yi ikinci ailesi olarak gördüğünü belirten Meri Mazon aynı zamanda herkesi bir araya getirmesi, pozitif enerjisi ve bildiklerini paylaşmasıyla takdirleri kazanıyor.

Kültür Ödülünün sahibi ‘Gelin Tanış Olalım’

Bu seneki Elküs Marküs Kültür Ödülüne, Şalom Gazetesi yazarı Karel Valansi’nin proje koordinatörü olduğu ‘Gelin Tanış Olalım’ layık görüldü. Hedeflerini “Önyargıları yıkmak. Ayrımcılığa, ötekileştirmeye ve Yahudilere yönelik nefret söylemine karşı güçlü bir şekilde durabilmek. Bunu diyalogla başarabilmek, kapalı kapılar ardından çıkabilmek, Türkiye’de Yahudilerin de var olduğunu gösterebilmek. Hayatında hiç Yahudi görmemiş ama Yahudilerle ilgili yanlış, anlamsız hatta düşmanca bilgilerle dolu kişilerle bir araya gelerek -Yoktur aslında birbirimizden farkımız- diyebilmek,” olarak tanımlayan Gelin Tanış Olalım ekibi adına ödülü kabul eden Valansi, yakın zamanda hayatını kaybeden grup arkadaşları Henri Çiprut’u andığı konuşmasıyla FKD ve jüri üyelerine teşekkür etti.

Kültür Onur Ödülü Şalom Dergi’nin

Elküs Marküs Kültür Onur Ödülüne Şalom Gazetesinin aylık aktüalite dergisi Şalom Dergi layık görüldü. Ödülü Şalom Dergi Yayın Yönetmeni Suzan Nana Tarablus kabul etti. Şalom Dergi’ye kendi yorumuyla yeni bir soluk getirdiğini belirten Tarablus, hümanizmi, evrenselliği ulaşabilecek en geniş kitlelere yansıtma kaygısı taşıdığını belirtiyor. Farklı yazarlarla çalışmaktan mutlu olduğunu belirten Tarablus, yazarların bakışlarını, yaşamı algılayışlarını, fikir ve önerilerini her zaman çok önemsediğini söylüyor. Nelly Barokas’ın çağrısıyla Şalom Dergi’ye adımını atan Tarablus, konuşmasında kendisine yoldaş olan Gila Erbeş’e, reklam koordinatörü Edna Sarfati’ye ve tüm yazarlara teşekkür etti.

Klasik Müzik Onur Ödülü Renan Koen’in

8 yaşından beri önce klasik flüt ve ardından piyano ile müziğin içinde olan Renan Koen, müziğin en büyük misyonunun birleştirici ve iyileştirici olduğuna inanıyor. Aldığı eğitimler ışığında kendi müzik terapi yöntemini geliştiren Koen, albümleri, kitap ve belgeselinin yanı sıra Holokost Gerçekliği ile Pozitif Direnç adı altında verdiği eğitimlerle Holokost çalışmalarını sürdürüyor. Renan Koen aynı zamanda Şalom yazarlarından.

Diş Hekimi Yasef Yahya Tıp Ödülü

2003’te sadece Yahudi kimliğinden dolayı bir cinayete kurban Diş Hekimi Yasef Yahya’nın adını yaşatmak amacıyla verilen tıp ödülünün bu seneki sahibi, Bağcılar Eğitim Araştırma Hastanesi Pediatri Anabilim Dalında asistan hekim olan görev yapan Selen Mandel Işıklı oldu. Onkoloji hastası çocuklar için başlattığı sosyal sorumluluk projesiyle AB sosyal sorumluluk projesi ödülünü alan ve birçok akademik makale yayınlamış olan Işıklı sosyal pediatri alanında doktora yapmayı amaçlıyor. Işıklı Şalom Gazetesi çizeri İrvin Mandel ile Amerikan Hastanesi Medikal Onkoloji Bölüm Başkanı Nil Molinas Mandel’in kızı.  

Yaşar Paker Müzik Ödülünün sahibi Avi Medina

Müziksever ve hayırsever Yaşar Paker 1992’de FKD bünyesinde, müzik alanında öğrenim yapacak bir kişiye veya ülkemizde başarılı bir müzisyene katkıda bulunmak üzere bir fon kurdu. Yaşar Paker Müzik Ödülünün bu seneki sahibi Avi Medina oldu. Film müziklerinin, film teorisi, psikolojisi ve müziği bir araya getiren çok katmanlı bir sanat dalı olduğunu dile getiren Medina'nın müziklerini yaptığı iki film İstanbul Bağımsız Filmler Festivalinde yer aldı. Eserleri bugüne kadar İspanya, İngiltere ve Türkiye’de çeşitli topluluklar tarafından seslendirildi.

Müzik Onur Ödülü, Genç Emekliler Korosu’nun

2015’te kurulan Genç Emekliler’in yaptığı birçok faaliyetin arasına koro kurmak da var. 65 yaş üstü delikanlılardan oluşan bu grubun birçok üyesi daha önce sahneye bile çıkmamışlardı. Ancak bugün, Genç Emekliler’in 25 kişilik korosu klasik Türk müziği konserleri veriyor. Ödül, Başkan Hayim Kampeas tarafından kabul edildi.

Alp Alkaş Genç Girişimciler Ödülü

2012 yılında aramızdan ayrılan, genç yaşında birçok başarıya imza atmış Alp Alkaş’ın anısını yaşatmak, onun gibi nice gencin yetişmesine katkıda bulunmak için Genç Girişimciler Ödülü verilmeye başlandı. Bu sene Alp Alkaş Genç Girişimciler Ödülüne Cem Telvi layık görüldü. Telvi, 2018’de Türkiye’nin ilk yerli üretim bitkisel süt markası Fomilk’i kurdu. Halen badem sütü, Hindistan cevizi sütü, yulaf sütü gibi bitkisel süt çeşitlerinin Türkiye’deki öncü markası olan Fomilk, bitkisel bazlı peynirler üretiyor ve on ülkeye ihracat yapıyor.

Yomtov Garti Fen ve Matematik Ödülü

70 yıllık meslek hayatı boyunca sayısız öğrenciye matematiği sevdiren, efsane öğretmen Yomtov Garti, Galatasaray Lisesindeki hizmetlerinden ötürü Fransız hükümeti tarafından Palmes Académiques nişanı ile ödüllendirilmiş, doktora tezi Garti teoremi olarak literatüre geçmişti. Bu yılki Yomtov Garti Fen ve Matematik Ödülüne Alisa Alev layık görüldü. Katıldığı uluslararası matematik sınavlarından başarı sertifikasıyla dönen, Pisagor Teoremi'nin 3D modelini yapan, birçok bilim yarışmasına katılarak finale kalan Alev, Girişimcilik Kulübünde ekibiyle birlikte kurdukları ve pazarlama yöneticisi olarak yer aldığı start-up firmasında kazançlarıyla Tohum Otizm Vakfına destek oldu.

Sami Herman Toplumsal Duyarlılık Ödülü

2016’da aramızdan ayrılan Türkiye Yahudi Toplumu Başkanı Sami Herman adına verilen Toplumsal Duyarlılık Ödülüne, yakın zamanda aramızdan ayrılan Türk Yahudi Cemaati’nin Onursal Başkanı Bensiyon Pinto layık görüldü. Yıldırımspor kurucularından olan, 1989-2003 arasında muhtelif zamanlarda toplam on yıl Türk Yahudi Toplumu Başkanlığı görevini yerine getirdi, Türk Yahudi Toplumunun Onursal Başkanı oldu. Sadece toplumumuzda değil, çevresindeki her insana dokunmuş, hem ülkesi hem toplumu için özveriyle çalışan Bensiyon Pinto’nun ödülü eşi Eti Pinto’ya, rahmetli Sami Herman’ın eşi Süzet Herman ve Türk Yahudi Toplumu Eş Başkanı İshak İbrahimzadeh tarafından takdim edildi.

Türk Yahudi Toplumu Eş Başkanından güzel haber

Törende söz alan TYT Eş Başkanı İshak İbrahimzadeh, geçmişi 100 yıla dayanan Fakirleri Koruma Derneği’nin Elküs Marküs Erdem ve Hayırseverlik Ödüllerini ölümsüzleştirmek adına Türk Yahudi Toplumunun desteğiyle bir internet sitesi açılacağını ve ilk ödül alanlardan günümüze bir arşiv oluşturulacağını müjdeledi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR