Eyüboğlu Eğitim Kurumları 16. Kariyer Günü

Gençlik - Eğitim
30 Mart 2022 Çarşamba

Gençlerin Meslek Seçimlerine Işık Tutuyor 

Eyüboğlu Eğitim Kurumları’nın 2006’dan bugüne düzenlediği Kariyer Günleri 9 Mart 2022’de  kurumun Çamlıca Kampüsü’nde gerçekleşti. Farklı mesleklerden 24 değerli konuşmacıyı, 5  farklı oturumla, Eyüboğlu Koleji ve Burçak Eyüboğlu Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencileriyle buluşturan etkinlik büyük ilgi gördü.  

Öğrencilere, akademik eğilimleri ve ilgi alanları doğrultusunda potansiyellerini en iyi şekilde  kullanabilecekleri ve severek yapacakları meslekleri seçmelerine olanak tanımak amacıyla  düzenlenen Kariyer Günü’nde konuklar eğitim hayatlarını, kariyer yolculuklarını, meslekleri ile  ilgili deneyimlerini ve başarı öykülerini paylaştı.  

Kariyer Günü’nde tanımak istedikleri meslekleri öğrenciler belirledi 

Öğrencilerin belirlediği, işletme/yöneticilik, dijital oyun tasarımı, diş hekimliği, uluslararası  ilişkiler, sahne sanatları, bilgisayar mühendisliği, e-ticaret/uluslararası ticaret, moda tasarım,  yapay zeka-veri mühendisliği, iktisat/finans/bankacılık, makine mühendisliği, iç mimarlık,  girişimcilik, tıp, hukuk, psikoloji, mimarlık, yazılım mühendisliği, endüstri mühendisliği,  yazılımcılık, reklamcılık halkla ilişkiler, sinema-tv, moleküler biyoloji ve genetik alanlarında  uzman katılımcılar öğrencilerle buluştu.  

İş dünyasından profesyoneller ve mesleğinde öncü isimler lise öğrencileri ile  buluşmaktan heyecan duydu 

Açış konuşmasını Reysaş Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş Döven’in yaptığı,  Beyaz Fırın Genel Müdürü Nathalie Stoyanof Suda ve Siemens Healthineers Türkiye Genel  Müdürü Enis Sonemel’in söyleşi ile yer aldığı Kariyer Günü’nde, Oyuncu ve Prodüktör Engin  Altan Düzyatan, GittiGidiyor Pazarlama İletişimi Müdürü Melike Güleli, Revo Capital Kurucu  Ortağı Cenk Bayrakdar, İTÜ Endüstri Mühendisliği Öğretim Üyesi Dr. Bülent Cerit, Bahçeşehir  Üniversitesi Siyaset Bilimleri ve Uluslararası İlişkiler Öğretim Üyesi Dr. Damla Bayraktar Aksel,  Fortes Mühendislik A.Ş. Teknik Müdürü Sadık Hazar Şaybak, Atölye A Mimarlık’tan mimar  Ayhan Geveli ve Rıdvan Ferah, Koç Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölüm Başkanı  Prof. Dr. İ. Halil Kavaklı, Özyeğin Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr.  Hasan Sözer, İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Bilgisayar Mühendisi Prof. Dr.  Abdül Halim Zaim, Kardiyovasküler Cerrah Doç. Dr. Arzu Antal, Toros & Partners’dan İç Mimar  Derya Toros, Diş Hekimi Gülay Durmuş gibi pek çok önemli isim öğrencilere seslendi.  

Öğrenciler iş dünyasının farklı alanlarından gelen profesyonellerin kariyer yolculuklarını  dinleme ve onlara sorularını yöneltme imkanı buldular. Konuşmacılar ise, lise öğrencileriyle bir  araya gelmekten büyük heyecan duyduklarını ve etkinliğin hem kendileri hem de öğrenciler  açısından güzel bir imkan ve şans olduğunu söyleyerek memnuniyetlerini dile getirdiler. 

“…Çalışın, hayal kurun, istikrarlı olun” 

Genç yaşta ticaret hayatına atılan, farklı iş kollarında 26 şirketi yöneten Durmuş Döven,  gençlere “ne yaparsanız yapın çalışın, hayal kurun, istikrarlı olun” ve “lider olmayı seçin”  mesajlarını verirken, dünyanın ve teknolojinin hızla değiştiğini, değişime ayak uydurmanın  önemli olduğunu, ülkemizin çok dinamik ve imkanlarla dolu bir ülke olduğunu vurguladı. Döven,  iş yapma arzusunun, yurtdışında eğitim görmenin, deneyim kazanmanın önemini vurgularken hedeflerinin, ülkenin kalkınması, topluma fayda sağlamak olması gerektiği üzerinde durdu.

“Burası çok değerli bir yer ve siz varken değerli” 

Öğrencilerin ilgiyle dinlediği başarılı iş insanı Enis Sonemel, seçimlerimizi yaparken nasıl karar  aldığımızın yanında, kişinin kendi istediğinin ve kendi olmak adına neler yapabileceğini  belirlemesinin öneminden söz etti. İyi bir eğitimin, birden fazla dil bilmenin, farklı ülkeler  görmenin ve yurtdışında iş tecrübesinin farklılık yarattığını belirten Sonemel, gençlere konfor  alanlarından çıkarak, yurtdışına giderek tecrübe kazanmalarını ancak yurda geri dönmelerini  de tavsiye ettiğini belirtti. “Burası çok değerli bir yer ve siz varken değerli” diyen Sonemel,  ülkeye sahip çıkmanın tek yolunun gittiğin yerden dönmek olduğunu vurguladı. Gençlerin  çoğunluğunun iş dünyasında hemen yükselmek ve yönetici olmayı istediğini, toplumsal  baskının da iş hayatında birden yükselmek olduğunu belirten Sonemel, bu kültürün değişmesi  gerektiğini, acele etmeye gerek olmadığını söyledi. Öğrencilerin kendisine yönelttiği soruları  içtenlikle ve samimiyetle yanıtlayan Sonemel, sürdürülebilirlik, iş dünyasında kadın yönetici ve  çalışan sayısının artırılması, çevreye duyarlı bir yaklaşımın sürdürülmesi, sanat destekleri  üzerinde durdu ve bulunduğumuz çevreye dokunmanın önemini vurguladı. 

“İçinizdeki tutkuyu deneyimleyerek bulmak çok önemli” 

Beyaz Fırın markasının 5. nesil temsilcisi Nathalie Stoyanof Suda, bir aile işletmesi olan Beyaz  Fırın’ın, dönüşerek büyümesindeki ve yeni nesil yeme-içme ve tüketim alışkanlıklarıyla  buluşmasındaki katkılarını, bu süreçte karşılaştığı zorlukları ve direnci, bunların üstesinden  marka değerini ve ürün kalitesini koruyarak nasıl geldiğini öğrencilerle paylaştı. Meslek  seçiminde kişinin içindeki tutkuları deneyimleyerek bulmanın öneminden bahseden Suda,  kişinin kendi yeteneklerini, güçlü yönlerini keşfederek bu alanlara yönelmesinin ve tutarlılığın  meslek yaşamında başarıyı getirdiğini belirtti. Suda, köklü aile işletmelerine yeniliklerin  getirilmesi ve dönüşmesine dair içeriden ve dışarıdan farklı dirençlerin olabileceğini, ancak bu  zorlukların araştırmalardan edinilen bulgular, rakamsal veriler sunarak giderilebileceğini,  kurumsallaşmaya giden yolda dengeli ve kademe kademe hareket ederek zorlukların  üstesinden gelinebileceğini belirtti.  

‘’Hayat tutku ile yaşandığında çok daha çekici bir hale geliyor’’ 

Sinema – Televizyon oyuncusu Engin Altan Düzyatan, lise öğrencilerimiz ile bir araya geldiği  etkinlikte, oyunculuğu kişinin kendisini geliştirme fırsatının olduğu bir meslek olarak  değerlendirdi. Kendi meslek seçiminde, yeteneğinin kendisi dışındaki insanlar tarafından  keşfedilmesinin etkili olduğunu söyledi. ’’Hayat, tutku ile yaşandığında çok daha çekici bir hale  geliyor’’ diyerek, oyunculuğun tutkularından biri olduğunu vurguladı. Öğrencilere hayatta kendi  kazanımları dışındaki şeylerle ilgilenmemelerini ve fırsatları değerlendirmeleri gerektiği  tavsiyesini verdi. 

Eyüboğlu Eğitim Kurumları 

kurumsal_iletisim_@eyuboglu.com 

0216 522 12 12

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR