Sónar İstanbul Zorlu PSM´de Başlıyor

Tuna SAYLAĞ Sanat
9 Mart 2022 Çarşamba

Sónar İstanbul, 18-19 Mart tarihlerinde yine elektronik müzik dünyasının birbirinden değerli DJ/prodüktörlerine ev sahipliği yapacak. Avrupa’nın en prestijli festivalleri arasında yer alan Sónar’ın İstanbul ayağı, merakla beklenen müzik programından ilk isimleri açıkladı! Âme b2b Dixon, Anfisa Letyago, The Blessed Madonna, hAAi, Honey Dijon, HVOB Live (Clubset), Leon Vynehall, Loraine James, Red Axes (Live), Terr, TSHA, Volvox ve Wehbba Live Station, Sónar İstanbul’da, Zorlu PSM’yi dans pistine çevirecek.

Mehmet & Kazım’dan ‘Bad and Boujee’

Dolapdere PİLEVNELİ, 3 Mart - 9 Nisan tarihleri arasında yaşamını ve çalışmalarını Münih’te sürdüren Mehmet ve Kazım sanatçı ikilisinin ‘Bad and Boujee’ başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor. Pilevneli, sanatçıların Türkiye'deki ilk kişisel sergisini sunarken aynı zamanda ressam ikilisinin çok yönlü sanatsal pratiğine bugüne kadarki en kapsamlı bakışı sunuyor. Mehmet & Kazım, diğer isimleriyle Öpüşen Kuzenler; her zamanki tarzlarında, medya repertuarlarının yelpazesini yayarak geleneksel resim kavramını genişletiyor ve böylece izleyiciyi kırmızı-beyaz dünyalarına adeta bir sahne yaratarak sürüklüyorlar. Sanatçıların Türkçede beyaz-kırmızı anlamına gelen ‘Akal’ soyadını paylaşmaları, onlara göre şimdiye kadar yaptıkları tüm çalışmaların paletini sürekli olarak sadece bu iki renge odaklamak için yeterli bir neden olarak görülüyor. Bazen bu sergide olduğu gibi, kapsamlı mekânsal yerleştirmeler, dijital olarak boyanmış görüntüler veya animasyonlu sanal gerçeklik videoları aracılığıyla, bazen de duvar resimleri veya projeksiyonlar aracılığıyla her yöne doğru genişliyor.

Tekfen Filarmoni’den Ukrayna’daki çocuklara yardım

Kuruluşunun otuzuncu yılına zengin bir programla başlamaya hazırlanan Tekfen Filarmoni 23, 24 ve 26 Mart tarihlerinde İzmir, Ankara ve İstanbul’da vereceği konserlerin gelirlerini Ukrayna’daki çocuklara yardım için UNICEF Ukrayna Acil Durum Fonu'na aktarma kararı aldı. Şef Aziz Shokhakimov yönetimindeki Tekfen Filarmoni, bahar turnesinde, Ukraynalı piyanist Alexander Romanovsky’yi ağırlayacak, olağanüstü bir icracı olarak bahsedilen Romanovsky, Rahmaninov’un ‘2 No’lu Piyano Konçertosu’nu seslendirecek. İstanbul’daki konser, 26 Mart akşamı Zorlu PSM’de gerçekleşecek.

Decollage, ilk sergisi ‘Başka Yer’ ile 12 Mart’ta açılıyor

Decollage’ın, 12 Mart - 19 Nisan tarihleri arasında izleyiciyle buluşacak, mimari, sanat, edebiyatın ortak ifadesi üzerine odaklanacak olan ilk sergisi ‘Başka Yer’, alışılmışın dışına çıkarak mekânı sergileme pratiğine dâhil ediyor. Sergiyi bütün bir enstalasyon olarak ele alıyor ve kürasyonun deneyime dönüşme ihtimalini tartışmaya açıyor. Düşünceyi, eylemi ve malzemeyi dönüştüren bağlamıyla sanatın, devam edebilmek için topluma ve doğaya dair ‘başka’laşan alanlar açma ihtimalini sorgulayan sergi; insanın dünya üzerinde yer bulma çabasını anla(t)maya çalışıyor.

Decollage’ın ilk sergisinde yer alacak sanatçılar arasında Tolga Akbaş, Suat Akdemir, Orkide Akkoç, Turan Aksoy, Ozan Atalan, Ahmet Civelek, Ece Eldek, Buğra Erol, TomFellows, Dilara Göl, Bora Güney, Nazlı Gürlek-Hodder, Serra Duran Paralı, Merve Ünsal, Kemal Tufan, Ferhat Tunç, Nergiz Yeşil, Kerim Yetkin bulunuyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR