İsrail, Rusya´nın Ukrayna´yı işgalini BM Genel Kurulu´nda kınayacak

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, Rusya´nın Ukrayna saldırısına ilişkin Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu´nda yapılacak olağanüstü oturum sonunda çıkması beklenen Rusya´ya yönelik kınama metni için İsrail´in lehte oy kullanacağını açıkladı.

Dünya
28 Şubat 2022 Pazartesi

Pazartesi günü New York'ta yapılacak BM Genel Kurulu'nda İsrail'in Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini kınayan bir karar lehinde oy kullanacağını açıkladı.

BM Genel Kurulu’nun acil oturumu Rus ordusunun Ukrayna'nın başkenti Kiev'i kuşatması ve Moskova'nın güçlerini nükleer alarma geçirmesiyle geldi.

ABD'nin BM Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield, "Rusya'yı nükleer silahlarla ilgili tehlikeli söylemini yumuşatmaya çağırıyoruz" dedi.

ABD'nin kendileri için ‘en önemli müttefik olduğunu ve olacağını’ vurgulayan Lapid, Washington yönetiminden iki noktada İsrail'in dikkatli olması gerektiğini anlamalarını istedi.

Lapid, "Birinci olarak, bizim Rusya ile güvenlik sınırımız var. Rusya, Suriye'deki en önemli askeri güç ve kuzey sınırımızdaki İran’a karşı savaşımızda, aramızdaki iş birliği mekanizmamız, bize büyük oranda yardımcı oluyor. İkinci olarak ise savaş nedeniyle yaklaşık 4 bin kadar İsrail vatandaşı Ukrayna'yı terk etti. Ancak binlerce İsrail vatandaşı hala Ukrayna'da bulunuyor. 18 bin kadar Yahudi İsrail'e göç edebilir. Geride hiçbir İsrailli ya da Yahudi'yi bırakmamak için gereken her şeyi yapacağız. İsrail bunun üzerine kuruldu, ancak Ukrayna'yı terk etmeye çalışan yüz binlerce mülteci nedeniyle işimiz zor" dedi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR