Çizi-Band Sergisi Schneidertempel Sanat Merkezinde ´Mozotros Ailesi´ 30 yaşında

Şalom Gazetesi Mozotros köşesi çizeri, Şalom Dergi´de de her ay ´Çizgi Dışı´ başlığı altında çizen İrvin Mandel, 1992 yılında hayata geçirdiği ´Mozotros Ailesi´ çizgi bandının 30. yılını yeni bir albüm ve özel bir sergiyle kutluyor.

Toplum
16 Şubat 2022 Çarşamba

Mozotros Ailesi’ni çizerken, başlarda yakın çevresinde gözlemlediği gülünç olaylardan esinlenen İrvin Mandel’in Gözlem Kitabevi tarafından yayınlanan ‘Mozotros Ailesi VIII’ albüm kitabı imza günü ve Mozotros Ailesi Çizi-Band Sergisi 17 Şubat Perşembe günü Schneidertempel Sanat Merkezinde gerçekleşiyor.

 “Mozotros”, Sefarad Yahudilerinin dilinde bizimkiler anlamına gelir. İrvin Mandel, Mozotros Ailesi’ni çizerken, başlarda yakın çevresinde gözlemlediği gülünç olaylardan esinlendiğini söylüyor. Ancak çizgi-bantlar beğenilip de ilgi artınca alanı daha geniş tutmaya karar vermiş. Bugün artık Mandel’in çizgi-bandında yer alan tiplemeler sadece Yahudi toplumunu değil, genel anlamda burjuva toplumunu temsil ediyor diyebiliriz. Sanatçı kendisiyle son kitabı hakkında yapılan bir röportajda, esprilerinin gerçek hayattan alınıp alınmadığı sorusunu, “Sanılanın aksine bantların yüzde 1’i bile birebir yaşanmış bir olayı anlatmaz, tamamı kendi hayal ürünümdür” diye cevaplıyor.

17 Şubat ile 8 Mart tarihleri arasında, pazartesi günleri haricinde her gün saat 11.00 ile 18.00 arasında gezilebilecek olan serginin açılışı pandemi koşulları çerçevesinde 17 Şubat günü saat 11.00’de gerçekleşecek ve sanatçı gün boyunca okurları için kitaplarını imzalayacak.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR