Zubin Mehta iki halk barışı için İFO´yu yönetecek

50 yıl süresince İsrail Filarmoni Orkestrasının şefliğini yapan Maestro Zubin Mehta, FÖY ile barış ve uzlaşma ilkesi doğrultusunda etkinlik gösteren “Road to Recovery” (İyileşme Yolu) adlı sivil toplum kuruluşu gönüllü çalışanları için düzenlenen özel bir konseri yönetmek üzere yeniden İsrail´e gidecek.

Nelly BAROKAS Dünya 1 yorum
9 Şubat 2022 Çarşamba

‘Road to Recovery / İyileşme Yolu’ çok sayıda İsrailli gönüllüden oluşan ve tedaviye ihtiyacı olan Filistinlileri – çoğunlukla çocuklar – İsrail ile Filistin Özerk Yönetimi arasındaki sınır geçişlerinden İsrail’deki hastanelere getirip, götüren bir kuruluş.

Road to Recovery, 2006 yılında Yuval Roth tarafından kuruldu. Kardeşi 13 yıl önce Hamas teröristleri tarafından öldürülmüştü. Roth, benzer koşullarda sevdikleri birini yitirmiş İsrailli ve Filistinlilerden oluşan bir gruba katıldı. ‘Öteki’ ile tanışmak, ona kardeş kaybının acısını dindirmek yönünde yeni bir bakış açısı kazandırdı. Ve bir fark yaratmaya karar verip Road to Recovery’yi kurdu.

Hiçbir siyasi boyutu olmayan ve sadece insani yardım amaçlı Road to Recovery kuruluşu, iyi niyet göstergesi olan yardım faaliyetlerinin iki halk arasındaki bağların güçlenmesine, böylelikle barışa katkıda bulunulacağı inancı ile yoluna devam ediyor.

Kâr amacı gütmeyen, insanlığı siyasetin önüne koyan bu kuruluş, dindar/ laik her türlü kesimden oluşan gönüllü kadrosu ile iki halkın kişisel temaslarla yakınlaşması yönünde çaba gösteriyor. Ülkenin farklı bölgelerinden, genç/yetişkin, her yaştan 2 bin gönüllü sürücüye sahip bu kuruluş.

Road to Recovery gönüllüleri Filistin - İsrail toplumları arasında var olan güvensizlik engellerini kişisel düzeyde yıkmaya çalışıyor, Filistinli hastaları Batı Şeria ve Gazze geçiş noktalarından alıp, onlara İsrail genelindeki hastanelere tedavi, hastaneye yatırma ve geri götürme gibi hizmetlerde eşlik ediyorlar.

Bir örnek vermek gerekirse, kuruluşun gönüllüleri 2019’da toplam 1.260 bin km yol kat ettiler, 10.105 yolculuk yaptılar, 20 bin hastaya hizmet verdi.

Kurucu Yuval Roth Filistinli bir aileyi tedaviye götürüyor

Zubin Mehta’dan destek

Dünyaca ünlü orkestra şefi Zubin Mehta, Road to Recovery’nin en büyük destekçilerinden biri. İki halk arasında diyalogun ve ilişkilerin ilerletilmesi gerektiğine inanan barışçı bir kişiliğe sahip olan Mehta, İsrail’de yaşadığı son yıllarda bu kuruluşun bir gönüllüsü olmuş, Batı Şeria’dan tedaviye muhtaç kişilerin taşınmasında bu yolculuklara fiilen eşlik etmişti.

Artık İsrail’de yaşamadığı halde Road to Recovery’nin dostu olmaya devam eden Zubin Mehta, bu dostluğun bir göstergesi olarak 1 Mart Salı günü yöneteceği İsrail Filarmoni Orkestrası ile bu kuruluş gönüllülerine özel bir konser verecek.

Road to Recovery’nin gönüllülerinden biri de İsrail Filarmoni Orkestrasının klarnetçi bir üyesi olan Shelly Davis... Davis uzun yıllar birlikte çalıştığı Zubin Mehta’yı konser vermek üzere İsrail’e davet etti.

1 Mart Salı günü, sadece Road to Recovery’nin gönüllülerinden oluşacak dinleyicilere yönelik gerçekleşecek konserde İsrail Filarmoni Orkestrasını yeniden Zubin Mehta yönetecek. Tel Aviv, Charles Bronfman Oditoryumu, Sela Lounge’da düzenlenecek konser öncesinde TV sunucusu, radyo spikeri ve şair Kobi Meidan konuklar önünde Zubin Mehta ile söyleşecek.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR