´Yozlaşmış Yahudi Gücü´ sloganının 18 sene sonra antisemit olduğuna karar verildi

18 senedir her cumartesi günü, Michigan´ın Ann Arbor şehrinde sinagogun önünde düzenlenen gösteri nihayet kınandı.

Dünya 1 yorum
26 Ocak 2022 Çarşamba

Ann Arbor şehrinde Washtenaw Caddesi'nde yer alan sinagogun önünde bir grup protestocu 'Yozlaşmış Yahudi Gücü' sloganlarıyla 18 yıldır her hafta toplanıyor.

Ann Arbor Belediye Meclisi resmi açıklamayla, senelerdir yapılan bu protestoyu ilk defa bu hafta antisemit olduğunu belirtti ve kınadı.

Beth Israel Congregation Sinagogunun üyeleri, protestocuların sinagoga gelenleri hedefledikleri, rahatsız ettikleri gerekçesiyle senelerdir belediyeye şikayet ederek gereğinin yapılmasını istiyordu.

Protestocularsa açıklama olarak amaçlarının İsrail politikalarını eleştirmek olduğunu belirtmelerine rağmen, senelerce antisemit işaretler içeren pankartlarla gelip antisemit sloganlar atıyorlardı. Grubun lideri Henry Herskovitz eskiden Yahudi olduğunu belirterek bloglarında Holokost'u inkar eden ve neo-Nazileri öven yazılar kaleme alıyor.

Biri Holokost kurtulanı, iki sinagog üyesi, 2019 yılında belediyeyi ve protestocuları dava etti. Protestocuların, sinagoga gelenlerin ibadetlerini güvenli şekilde uygulama hakkı olan Anayasanın birinci haklarını engelledikleri, bu hakkın engellenmesiyle ilgili belediyenin kanunları yerine getirmediği şeklinde dava gerekçesini sundular. Dava, eylül ayında düştü; temyiz mahkemesi protestocuların aktivitelerine devam etmek için ifade özgürlüğüne sahip olduklarını belirtti.

Senelerce belediye sinagogun önündeki gösterilere karışmak istemedi. Ancak, Teksas'da şabat günü bir sinagoga yapılan saldırıda haham da dahil dua edenlerin rehin alınmasından tam üç gün sonra bir araya gelen belediye meclisi toplantısında bu durum değişti. Belediye meclisinde yapılan oylamayla kabul edilen karar şu şekilde açıklandı: “Ann Arbor Belediye Meclisi, özellikle Washtenaw Caddesi'nde her hafta yapılan antisemit toplanmalar olmak üzere, antisemitizmin her şeklini kınıyor... Washtenaw Caddesinde antisemit söylemlerde bulunan kişileri aşırılıktan vazgeçmeye, her hafta yaptıkları agresif fanatikliği durdurmaya ve grubu dağılmaya çağırıyor.”

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR