Türkiye doğumlu Holokost Kurtulanı Raphaël Esrail hayatını kaybetti

Türkiye doğumlu Holokost Kurtulanı ve Auschwitz Sürgün Edilenler Birliği Başkanı (UDA) Raphaël Esrail, Uluslararası Holokost Kurbanları Anma Günü´nden sadece 3 gün önce, pazar günü vefat etti.

Dünya
25 Ocak 2022 Salı

Raphaël Esrail 10 Mayıs 1925’te Ladino konuşan Sefarad Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Esrail 1 yaşındayken ailesiyle birlikte Fransa, Lyon’a göç etti.

Fransa Nazizm'in baskısı ile yüzleşmeye başladığında Esrail, Yahudi direniş örgütü Eclaireuses et Eclaireurs Israélites de France'a katıldı. Her ne kadar sahte pasaport ve kimlik belgeleri ile kurtulmaya çalışsa da Ocak 1944’te tutuklanarak önce Drancy Toplama Kampına, Şubat 1944’te ise Auschwitz’e gönderildi. Auschwitz’deyken ölüm yürüyüşü yapmaya zorlanan Esrail kamptan kaçmaya çalışıp başarılı olamadı ama 1 Mayıs 1945’te Tutzing’de Amerikan birlikleri tarafından kurtarıldı.

Savaş bittikten sonra mühendis olan Esrail yaklaşık 40 sene çalıştıktan sonra emekli oldu ve hayatını Holokost’un hatırasını yaşatmaya adadı. Esrail 22 Ocak 2022’de 96 yaşında kanserden vefat etti.

Sorbonne Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışan Şalom Gazetesi Fransa muhabiri Pınar Kılavuz Twitter’dan yaptığı açıklamada, Esrail’in babasının Manisa, annesi ise Urla doğumlu olduğunu ve annesinin aile evinin günümüzde Urla Belediye Binası olarak kullanıldığını ifade etti.

Rabbi Mendy Chitrik Twitter’dan yaptığı paylaşımda Raphael Esrail’in Manisa’daki evinin yerinin tespit edilmesini ve anılmasını istedi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR