İsrail´de polis için yüz tanıma teknolojisine sahip kamera geliştiriyor

Agence France-Presse (AFP) pazar günü bildirdiği habere göre, bir İsrail firması İsrail polis memurları için yüz tanıma teknolojisi ile donatılmış vücut kameraları geliştiriyor.

Dünya
24 Ocak 2022 Pazartesi

Teknoloji, İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) eski bölgesel stratejik planlama şefi ve Batı Şeria güvenlik çitinin mimarı Albay Danny Tirza'nın sahibi olduğu bir stratejik planlama ve danışmanlık firması Yozmot tarafından geliştiriliyor.

Yozmot'un geliştirdiği kamera, veri tabanındaki yüzleri eski fotoğraflarla eşleştirerek, kalabalığın içindeki kişileri kamuflaj, makyaj veya maske taksalar bile anında tanıyabilecek.

Mossad eski Başkanı Yossi Cohen, 2021’in Aralık ayında terörle mücadele ve kolluk kuvvetlerinde yüz tanıma teknolojisinin önemini vurgulamıştı.

Cohen, "Bugün dünyanın dört bir yanındaki hükümetler ve şirketler, her yerde güvenlik tehditleriyle karşı karşıya. Sokakta, hırsızlık tehditleri karşısında ve tabii ki ulusal güvenlik olayları karşısında yüz tanıma teknolojisi önemli bir araç’’ demişti.

The Washington Post'a göre, teknoloji İsrail'de zaten yaygın olarak kullanılıyor. IDF, bir kamera ve akıllı telefon ile yüz tanıma özelliğini kullanarak Filistinlileri izlemeye yönelik geniş çaplı çabaları nedeniyle inceleme altına alındı.

2019'da İsrailli yüz tanıma şirketi AnyVision'ın teknolojiyi Batı Şeria'daki kontrol noktalarında ve potansiyel Filistinli saldırganları izlemek için kullanıldığı bildirildi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR