2021 son on yılın en antisemit yılı oldu

Dünya Siyonist Örgütü (WZO) ve Yahudi Ajansı tarafından yayınlanan yıllık Antisemitizm Raporuna göre, 2021 yılı, her gün ortalama en az 10 antisemit olayın yaşandığı son on yılın en antisemit yılı oldu.

Dünya 1 yorum
21 Ocak 2022 Cuma

Yetkililer ortalama vaka sayısının günlük 10'un üzerinde olduğunu ve pek çok vaka bildirilmediği için gerçek sayının çok daha yüksek olduğunu belirttiler.

Raporda yer alan ana antisemit olayların, duvar yazıları, saygısızlık, vandalizm ve propaganda olduğu açıklandı. Fiziksel ve sözlü şiddetin ise tüm olayların üçte birinden az olduğu ifade edildi.

2021 yılında dünya genelinde en çok antisemitizm birçok yüksek gerilimli olayın yaşandığı mayıs ayında yaşandı. Bu Yahudi karşıtı olaylar arasında Şavuot Bayramı, Ramazan Bayramı, Kudüs Günü, Filistinlilerin Şeyh Cerrah'tan tahliyesine ilişkin artan tartışma, TikTok'ta gösterilen Yahudi karşıtı şiddet eğilimi, İsrail'in karma şehirlerindeki Yahudi-Arap ayaklanmaları ve İsrail ile Hamas arasındaki çatışma oldu.

Bu olayların aksine özellikle Avrupa ve ABD’deki antisemit olayların artışı COVID-19 ve aşı ile ilgili komplo teorilerine dayandırıldı.

Rusya’da ise antisemit olayların azaldığı belirtildi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR