Erdoğan: ´´İsrail Devlet Başkanı yakında Türkiye´yi ziyaret edebilir´´

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Beştepe´de Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile basın toplantısında İsrail Devlet Başkanı Isaac Herzog´un Türkiye´yi ziyaret edebileceğini belirtti.

Toplum
20 Ocak 2022 Perşembe

Erdoğan İsrail ile ikili ilişkilere dair yaptığı açıklamada, ‘‘Geçmişte Berat Albayrak’ın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olduğu zaman İsrail’le görüşmeler yapılıyordu ve bu görüşmelerde İsrail buradan çıkacak gazla ilgili Türkiye üzerinden Avrupa’ya götürülmesi konusunda belli bir hedefe varılmıştı. Şu anda bunu yine gerçekleştirebiliriz. İsrail Devlet Başkanı Herzog’la yapmakta olduğumuz görüşmeler var. Belki Sayın Herzog’un Türkiye’ye bir ziyareti olabilir. Bu arada Başbakan Bennett’in bu noktalarda olumlu yaklaşımları var. Hedef olumlu yaklaşımlarla bir yere varmak. Bu olumlu yaklaşım kazan-kazan esasına dayalı olduktan sonra biz Türkiye olarak elimizden geleni yaparız. Her şeyden önce siyasetçiyiz. Biz kavga için yokuz, barış için varız. Barış için ne gerekiyorsa, eğer bu konuda petrol barışın aracı olacaksa bunu kullanırız. Barışın aracı olmayacaksa karar her ülkenin kendine aittir” ifadelerini kullandı.

İsrailli üst düzey bir yetkili Ynet haber sitesine verdiği demeçte, Herzog’un Türkiye’ye olası ziyareti için görüşmelerin sürdüğünü doğruladı ancak herhangi bir tarih belirlenmediğini açıkladı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR