Para para para

Bu sene ilk defa yılbaşı için kimsede bir telaş, heyecan göremedim. Hatta gelen gideni aratmasın endişesiyle ayaklar geri bile gitti biraz.

Meyzi SARFATİ Yaşam
19 Ocak 2022 Çarşamba

Her yılbaşı zamanı umutlar, istekler, hayaller, dilekler havada uçuşur. 

Adeta temiz bir sayfa açılacak,  zorluklar bitecek ve tüm güzellikler gelecektir. 

Masal bu ya, herkes mutlu herkes iyi, sorunsuz, hayat güzeldir, dert tasa yoktur, yeni sene, sadece şans ve güzelliklerle gelir. 

Son birkaç senedir masal falan yok. Siz deyin ders veren bir roman,  ben diyim konusu  gerilim üstü bilim kurgu hikayeleri, tarz üslup tamamen değişti. 

Bu sene ilk defa yılbaşı için kimsede bir telaş, heyecan göremedim. Hatta gelen gideni aratmasın endişesiyle ayaklar geri bile gitti biraz. 

2022 Venüs Retro ile başlayıp, Mars Retro ile biten bir sene. Yani bu zaten baştan zorlu bir sene olduğuna işarettir. 

Hele ki şimdi sevgi ve paranın sembolü Venüs’e eşlik eden Merkür Retro ile, seneye giriş o giriş, ilişkiler ve maddi konularda sınanacağımız, hatta tüm sene zorlanacağımızın göstergeleri vatana millete hayırlı olsun. 

2022 senesi  ana konumuz; PARA! 

Varlığı bir dert, yokluğu yara. 

Hoşgeldin 2022. 

Önce sağlık. Bunu hep biliyorduk da, hep beraber 2020-2021 yıllarında, sağlığın önemini çok iyi anladık. Bu dersi bir daha kimse unutmaz, o cepte. 

Dilimizde para ve COVID, bir türkü tutturduk gidiyoruz. 

Nakarat, 2020’de pandemi, 2021’de müsilaj, 2022’de ise ekonomi ve enflasyon. 

Sene başlamadan, on yaş çocukları kendi aralarında dolar kurunu konuşurken duyunca, “Hadi siz top oynayın evladım, boş verin doları” demek istedim. 

Senenin ilk günü, henüz akşamdan kalma, keyifli, yeni umutlar ve hedefleri düşlerken ve kahve içip piyango çıktı mı diye bakıp tembel bir gün geçirmemiz gerekirken…

Daha gözler yarım açılmış, bu sene neler olacak acaba diye endişeli, piyango da almadım, çıktığı yok zaten diye her şeye güvensiz ve umutsuz bakarak, telefonu ele alıp gezinmek isterken, zam yağmurunu okuyarak, hoş geldin yeni yıl dedik. 

2022 çok çalışkan bir sene, senenin ilk gününden harekete geçti. 

Yahu bir gün mola bari. Yeni yıl dediğin, yeni gelin gibi önce kendini en iyi şekilde göstermelidir. Sonra ufak ufak çıkarır canım zor yanlarını. Artık yıllar da edepsiz oldu. 

Nerede o eski yıllar…

Evlerde, günaydın demeden, altın ve doların kaç olduğunun konuşulduğu, işe gidince patrona bu maaşın hiç birşeye yetmediği söylendiği, benzin zamları sonrası canım İstanbul’un trafiksiz bir hayata geçmesini, market fiyatlarının kuyumcu ile karıştığına şüphe duyduğumuz günlere nasıl geldik kimse onu çözemiyor. 

Venüs’ü de kuruttuk. Hem retro bir giriş, hem de Oğlak burcunda. Venüs baştan pes etti anlayacağınız. Ne aşk, ne meşk, ne para, ne güzellik, ne keyif kaldı. 

Venüs’ün retro hareketinin başlamasıyla 2021 Aralık’ta aniden geri çekilen dolar ve altın fiyatları biraz nefes aldırdı aldırmasına da, bir ok ve yay düşünün, o oku geri çektikçe, yay o kadar gerilir, bu retronun bitişi de şubat ayı ile roket gibi her şey fırlayabilir. 

2021in son ayı havluyu atan venüse eşlik eden 

Satürn ve uranüs de seneye, sağ kroşe sol kroşe girişirken, dayağı yiyen yine halk oldu. Nakavt! 

Ekonomi uzmanı da oluruz, sağlık uzmanı da. 

Her şeyi biliriz halkı olarak, tavsiye vermekte üstümüze yok valla. 

Kim hasta, kim pozitif bir dedektif gibi takipteyiz hep beraber. Kim hastaysa da ona doktor gibi tavsiyeler verilir, karantina süresi kişi adına sayılır, tekrar test yapması öyle evden çıkması da tembihlenir. 

Peki ya maddi konular. Herkes birbirine tavsiyeler verir ama kelin kendi merhemi olsa keşke. Kim biliyor ki bu gidişatın sonunu? 

Döviz büroları önünde kuyruklar, biri alır biri satar ama işin doğrusunu kimse tam bilmiyor…

Her kafadan ayrı bir ses. 

COVID’i geçtik, halk olarak endişe, panik atak, öfke ne ararsan var artık. 

Astrolojiye göre özet geçmek gerekirse…

Bu sene tutulmalar Boğa ve Akrep burçlarında gerçekleşecek. 

Kuzey ay düğümü de Boğa tarafında. 

Bu da ekonomik açıdan sağlamda olmak, riskli girişim ve yatırımlardan uzak durmak, gerektiğini anlatır. Yani mevcut olanı korumak en önemlisidir. 

Ayrıca sabırlı olmak, güvenli alanda durmak da  gerekir. 

Akrebin yaratmak istediği kaosa kanmayın. Krizlerden uzak durun. 

Toprak, arazi, hele tarıma elverişli araziler de daha da kıymetlenir Boğa etkisi ile. 

Kişisel olarak da, ülkeler olarak da ilişkilere dikkat diyor. Geçimli olmakta fayda var. 

Birçok ülkede maddi açıdan zorlanma olacağından, ülkeler kendilerine yeter olmaya çalışırken, ithalatı azaltma yoluna gidecek, böylece hammadde açısından zorluklar olabilecektir. 

Her şeyden önce üretim açısından daha verimli, daha kendimize yeter olmayı öğrenmeliyiz. 

Hayatta dersler bitmez, ama bu üç sene sıkıştırılmış program gibi her yeni gün bize ders var sanki. 

Şubattan mayıs ortasına kadar retrosuz bir dönem var, yanında da Jüpiter’in Balık’ta oluşu ile daha olumlu gelişmeler, fırsatlar, şifa dolu daha iyi hissettiğimiz günler bizleri bekliyor. 

Oh demeye daha var. Ama işte insanoğlu umutla beslenir. Biz de umudu bırakmıyoruz tabi ki; burada önemli olan, birbirimize destek olmak, birbirimize moral vermektir. 

El ele verince, her şey daha kolay hallolur.  

Hayat devam ediyor. Yeni düzen mi, yeni bir dünya mı herkes bir şey diyor, sevdik sevmedik, elimizdeki bu. Düzen buysa buna ayak uydurmak gerekir. 

2022 ekonomi senesi ama bence asıl uyanış ve sabretmeyi öğrenme senesidir. 

Ahları vahları boş verelim, önümüze bakalım. 

Hayat bir gün o da bugün!! 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR