İsrail polisinin ´Pegasus´ yazılımıyla kendi vatandaşlarını izlediği iddia edildi

İsrail ekonomi gazetesi Catalist´in iddiasına göre, İsrail polisi yıllardır yasal bir boşluktan yararlanarak, bir mahkeme veya yargıç gözetimi olmaksızın NSO Group´un Pegasus casus yazılımını kendi vatandaşları üstünde yaygın olarak kullanıyor.

Dünya
18 Ocak 2022 Salı

Polisin casus yazılımla izlediği kişiler arasında iki belediye başkanı, İsrail eski Başbakan Binyamin Netanyahu'nun hükümetine karşı protesto yapan organizatörler, kıdemli bir politikacının yardımcısı, LGBT onur yürüyüşlerine karşı kampanya yürüten aktivistler ve devlet memurları olduğu iddia edildi.

Catalist, Pegasus'un daha önceden İsrail tarafından kullanıldığını ancak İsrail vatandaşlarına karşı kullanımının ilk kez gündeme geldiğini belirtti.

NSO Group iddialara yönelik yaptığı açıklamada, müşterilerin Pegasus yazılımını kimlere karşı kullanıldığına karışmadıklarını, elde edilen içerik hakkında bilgi sahibi olmadıklarını ve yasal olarak faaliyet gösterdiklerini öne sürerek İsrail polisinin bir müşteri olduğunu belirtti. 

İsrail polisi ise haberin doğru olmadığını, faaliyetlerini mahkeme kararı ve ilgili kurumların çizdiği sınırlar çerçevesinde gerçekleştirdikleri yanıtını verdi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR