Anne Frank ve ailesine ihanet eden kişi 77 yıl sonra bulunmuş olabilir

Eski bir FBI ajanı da dahil olmak üzere bir ekip tarafından 6 yıldır yürütülen soruşturmaya göre, Anne Frank ve ailesinin saklandığı yeri Nazilere söyleyerek ihanet eden şüphelinin Yahudi bir noter olduğu düşünülüyor.

Dünya
17 Ocak 2022 Pazartesi

Altı yıllık soruşturma Kanadalı yazar Rosemary Sullivan'ın salı günü yayınlanacak olan “Anne Frank'a İhanet’’ kitabında detaylandırıldı. Soruşturma ekibi noter Arnold Van den Bergh’in kendi ailesini kurtarmak için Frank ailesinin Amsterdam’da saklandığı yeri Nazilere söylemiş olabileceğini düşünüyor.

Ekip, Van den Bergh’in Yahudi bölgelerinde Nazi politikasını uygulamak zorunda kalan Amsterdam Yahudi Konseyi'nin bir üyesi olduğunu, konseyin 1943'te dağıtıldığını ve üyeleri toplama kamplarına gönderildiğini belirtti. Ancak Bergh’in kampa gönderilmeyerek Amsterdam’da yaşadığını tespit edildi. Ekip ayrıca bir müfettişin dosyalarında, Anne Frank’ın babası Otto’ya gönderilen ve Arnold Van den Bergh'i hain olarak tanımlayan isimsiz bir notun bir kopyasını buldu.

Anne Frank Evi Müzesi yaptığı açıklamada, soruşturmaya doğrudan dahil olmadığını, ancak arşivlerini ekiple paylaştığını açıkladı. Müze yürütülen soruşturmanın sonuçlarının ‘büyüleyici’ olduğunu, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirtti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR