Belçika, Yahudilerin yakılması çağrısında bulunan imamı sınır dışı etti

Belçika hükümeti perşembe günü yaptığı açıklamada, 2009 yılında bir videoda ´Yahudilerin yakılması´ çağrısında bulunan Faslı bir imamın, ekim ayında Belçika´da ulusal güvenlik tehdidi olarak belirlendiğini ve sınır dışı edildiğini açıkladı.

Dünya
14 Ocak 2022 Cuma

İlk olarak Belçikalı yayın kuruluşu VRT tarafından açıklanan sınır dışı etme, Belçika İltica ve Göçten Sorumlu Devlet Bakanı Sammy Mehdi tarafından doğrulandı.

Belçika'daki Faslı İmamlar Birliği'nin başkanı olan Toujgani, Belçika'nın iç istihbarat teşkilatı tarafından gözetleniyordu.

İmam Mohamed Toujgani geçen yıla kadar Belçika'daki Müslümanlar için en büyük ibadet yerlerinden biri olan Molenbeek'teki Al-Khalil camisinde vaaz veriyordu.

Mehdi, belirlediği 10 yıllık sınır dışı yasağının güvenlik servislerinden gelen bilgilere dayanarak ve ulusal güvenliğe yönelik ciddi tehlike belirtileri nedeniyle aldığını ifade etti.

Mehdi, Belçika parlamentosunun bir oturumunda yaptığı konuşmada, "Bu adam muhtemelen Belçika'daki en etkili vaizdi. Ulusal güvenliğimizi bölen ve tehdit edenlere müsamaha göstermeyeceğiz” dedi.

Mehdi, milletvekillerine Toujgani'nin artık Belçika'da olmadığını açıkladı. 

VRT'ye göre, Toujgani sınır dışı edilmesine itiraz etmeyi planlıyor.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR