Diş Hekimi Ömer Karaaslan gülüş estetiğinde kullanılan Zirkonyum kaplama ve Lamine Veneer hakkında merak edilenleri açıkladı

Estetik diş hekimliği son dönemlerde gülüş tasarımı üzerine yoğunlaşmaya başladı. Ömer İstanbul Diş Polikliniği Kurucusu Diş Hekimi Ömer Karaaslan, gülüş tasarımı üzerine nasıl çalışmalar yapıldığını ve son dönemde geliştirilen teknikleri detaylı bir şekilde anlattı.

Sağlık
10 Ocak 2022 Pazartesi

Hem yurt içinden hem de yurt dışından birçok kişiyi Ömer İstanbul Diş Polikliniğinde ağırlayan, sağlıklı ve estetik gülüş tasarımı konusunda çalışmalar yürüten Dt. Ömer Karaaslan ve ekibi, özellikle zirkonyum kaplama ve lamine veneer konularında bilgi ve tecrübelerini hastalarına aktarıyorlar.

Zirkonyum kaplama nedir?
Zirkonyum kaplama
son dönemlerde diş hekimleri tarafından gülüş tasarımında uygulanan ve estetik açıdan olumlu sonuçlar sağlayan en önemli işlemlerden birisi olmayı başardı. Saf mineral halinden alınıp zirkonya seramiği denen bir malzemeye dönüştürülen ve doğal dişe en yakın kaplama olması ile bilinen zirkonyum, Ömer İstanbul Diş Polikliniğinde Ömer Karaaslan ve ekibi tarafından sıklıkla uygulanıyor.

“Zirkonyum, ışık geçirgenliğinin yüksek olması sebebi ile doğal dişe en yakın kaplama olması ile son dönemlerde sıklıkla hastalarımız tarafından tercih ediliyor. Bu nedenle gülüş estetiği tasarımı yaparken çok fazla kullandığımız ana elemanlar arasında yer almaktadır. Diş eti uyumları ve kişiye özel tasarlanması sebebi ile mükemmel sonuçlar elde edilebilmektedir.”

Ömer Karaaslan

Zirkonyum kaplamanın avantajları nelerdir?
Zirkonyum kaplamanın avantajlarına da değinen Diş Hekimi Ömer Karaaslan, konuyu şöyle açıkladı:

“Beyaz renkli bir özel madde olan zirkonyum, saf mineral yerine zirkon seramiği haline dönüştürüldüğü için bu kaplamayı eski tip kaplamalardan ayırmaktadır. İçeriğindeki etken maddeler sayesinde çatlama ve kırılma konusunda en az sorun çıkartan kaplama zirkonyumdur. Elbette yukarıda bahsettiğimiz üzere doğal diş gibi görünmesi ve kişinin gülüşü esnasında estetik durması da bu kaplamayı öne çıkartmaktadır. Ağız sağlığı açısından da önemli katkılar sağlayan bu kaplama türü, diş eti çekilmesine yol açmaması bakımından da etkili tedavi yöntemlerinden birisi olması ile biliniyor. Bunun yanı sıra sıcak ve soğuk hassasiyeti de işlem sayesinde ortadan kaldırılıyor.”

Zirkonyum kaplamanın ömrü ne kadardır?

Zirkonyum kaplamaların ömrü konusunda da önemli bilgiler veren Diş Hekimi Ömer Karaaslan, uygulama sonrasındaki bakımın kaplama ömrüne doğrudan etki ettiğine değindi.

“Ömer İstanbul’da yaptığımız zirkonyum uygulamalarının elbette bir ömrü var. Genel olarak 15 yıla kadar dayansa da bu noktada hem hastanın durumu hem de sonrasında uygulanacak bakımlar direkt olarak etki etmektedir. Dolayısıyla 20 yıla kadar kullanan hastalarımızda var.”

Zirkonyum kaplama tedavi süreci nasıldır?

Herkesin merak ettiği zirkonyum kaplama tedavi süreci konusunda da bilgi veren Diş Hekimi Ömer Karaaslan, uygulanan tedavinin ayrıntılarını da verdi.

“Zirkonyum kaplamada öncelikle müdahale edilecek diş sayısını belirleriz. Bu direkt olarak tedavi süresini bize verir. Ancak genel olarak bir süre belirtmem gerekirse 7 ila 9 gün arasında bu sürenin değiştiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Tedavi sırasında hastamıza lokal anestezi uygularız. Bu sayede herhangi bir acı hissetmeden tüm süreç işler. Kaplama tedavisinin büyük bir kısmını da provalar oluşturur. Bu noktada hem estetik hatlar belirlenir hem de hastanın istediği noktalarda düzeltmeler yapılır.”

Lamine Veneer nedir?

Yaprak porselen olarak da bilinen Lamine Veneer Kaplama da yine gülüş estetiği uygulaması için son dönemlerde Ömer İstanbul Polikliniğinde Diş Hekimi Ömer Karaaslan ve ekibi tarafından sıklıkla uygulanıyor.

Lamine Veneer, dişin dış yüzeyinde gerçekleşen deformeleri estetik bir biçimde kapatmak amacıyla uygulanan, zirkonyum kadar kapsayıcı ve uzun sürmeyen bir tedavi yöntemidir. Dişin üzerinde herhangi bir işlem yapılmadan önce ölçü alınabilmesi en büyük avantajıdır.
Yine gülüş estetiği kapsamında değerlendirebileceğimiz ve birçok hastamıza Ömer İstanbul’da uygulama şansını elde ettiğimiz yöntemlerin başında gelmektedir.”

Lamine Veneer nasıl uygulanır?

“Lamine Veneer, dişin yalnızca dış yüzeyine uygulanır. Ömer İstanbul’a gelen hastalarımızın dişlerinde detaylı ölçüler alınır. Ardından CAD-CAM bilgisayar destekli programlara bu ölçüler aktarılır ve gerekli malzemeler bu yazılım aracılığıyla hastaya uygun gelecek şekilde kesilir. Kesim işleminden sonra kuvvetli yapıştırıcılar aracılığıyla diş yüzeylerine yapıştırılır.”

Lamine Veneer kimlere uygulanır?

Lamine Veneer uygulamasının detaylarına inen Ömer İstanbul Diş Polikliniği Kurucusu Diş Hekimi Ömer Karaaslan, “Dişin doğal renginden memnun olmayan, ön dişlerde çeşitli nedenlerden dolayı oluşan sararmaları önlemeyi hedefleyen, gülüş tasarımı konusunda yardım almak isteyen, çeşitli travmalara bağlı olarak diş yapısında oluşan bozulmaları gidermek isteyen, dişin dış yüzeyinde minenin aşınması sonucunda ortaya çıkan sarılıkları gidermek amacı olan hastalara Lamine Veneer uygulaması yapılmaktadır” açıklamasında bulundu.

Lamine Veneer tedavisi ne kadar sürer?

Lamine Veneer tedavisi yaklaşık olarak bir hafta ile on gün arasında sürmektedir. Bu noktada yapılacak diş sayısı ve dişlerin ölçülerinin detaylı alınması süreyi doğrudan etkilemektedir.

Hangi tedavi yöntemi seçilmeli?

Ömer İstanbul Polikliniğinde hem Lamine Veneer hem de Zirkonyum Kaplama uygulaması yapılmaktadır. Dolayısıyla hastanın hangisini seçmesi gerektiğine Diş Hekimi Ömer Karaaslan’ın ilk muayenesi sonrasında karar veriliyor. Dt. Ömer Karaaslan, ayrıntılı bir ön muayene yaparak hastaların diş yapılarına ve çeşitli noktalara dikkat ederek gerekli yönlendirmeyi yapıyor.

Zirkonyum Kaplama ve Lamine Veneer işlemleri son teknoloji Cad-Cam destekli bilgisayarlı yazıcılar aracılığı ile her hastaya özel olarak üretiliyor.

Bu tedaviler sonrasında hasta normal rutinine rahatlıkla geri dönebiliyor. Yaşam kalitesine ve estetik görünüme katkı sağladığı için özgüveni de doğrudan etkiliyor.
İletişim Bilgileri:  www.omeristanbul.com

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün