EVDE KAR TANELERİ

Vivet Pitelon SPARKES Çocuk-Aile
5 Ocak 2022 Çarşamba

Beklenen haber geldi ve soğuyan havayla birlikte kar bazı yerlerde kendini göstermeye başladı. Henüz çocukların kartopu yapacağı seviyelere gelmedi. Evet, hayatta her istediğimiz bizim belirlediğimiz veya beklediğimiz zamanda olmuyor ancak, STEAM aktivitelerinin bir güzel yönü de bu. Sayesinde bazı dileklerimizi gerçekleştirmemiz mümkün oluyor, tam olarak gerçeği olmasa da gerçeğine çok yakın haliyle. O zaman dışarıda lapa lapa kar yağdığını varsayalım ve bu ayki ilk deneyimize başlayalım.

YALANCI KAR DENEYİ

Bu keyifli deney için gerekli malzemeler:

1 bardak mısır nişastası,

Aldığı kadar saç kremi,

1 plastik kap.

İlk olarak mısır nişastası kaba konulur. Üzerine aldığı kadar saç kremi eklenir. Saç kreminin aşırıya kaçmaması gereklidir. Elde edilen kar ile güzel bir kar sahnesi hazırlanarak sanat disiplininden de faydalanabilinir.

Deneyin arkasındaki bilim:

Mısır nişastası parçaları saç kremine karıştırılır. Saç kremi minik minik kabarcıklardan oluşur ve kabarcıkların yüzeyindeki yüzey gerilimi, iki malzeme karıştığında mısır nişastası parçacıklarının ‘yüzmesine’ yardımcı olur.

KÂĞITTAN KAR TANESİ

Bu sanat aktivitesi için, tek ihtiyacın bir makas, bir kare kağıt. Kendi tasarımını oluşturmaya hazır mısın?

Kare kâğıt ikiye katlanarak üçgen elde edilir. Sonra kenardaki uçlardan yine üçe katlanarak üçgen şekline getirilir ve kenarlar oyulmuş şekilde kesilir. Katlanan yerlerden açıldığında kar tanesi elde edilir. Bu hazırlanan kar taneleri evin penceresini ve odayı süslemek için ideal.

İyi eğlenceler.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR