2022 yılı beklentileri

Hem içeride hem dışarıda 2021 oldukça zor bir yıl oldu. Hatırlarsanız 2020 yılının sonunda, 2021 yılının 2020 yılına göre daha zor olma ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu söylemiştim bu köşede. Şimdi 2022 yılına girmek üzereyiz ve ne yazık ki 2022 yılı da öyle pek kolay geçeceğe benzemiyor. Bu yazıda 2022 yılının ana başlıklarını toparlamaya çalışacağım.

Kadirhan ÖZTÜRK Ekonomi
5 Ocak 2022 Çarşamba

Yüksek enflasyon devam ediyor

ABD’de enflasyon %7 seviyelerine yaklaşırken, uzun yıllardır enflasyon yaratmakta çok zorlanan Euro bölgesinde dahi enflasyon seviyelerinin yukarı çıktığını görüyoruz. Yükselen enflasyonun en başta geçici olduğu söylense de piyasalar buna hiçbir zaman inanmadı. Geldiğimiz noktada FED de enflasyonun kalıcı olabileceğini kabul etti ve 2022 yılında 3 faiz artırımı yapacağının sinyalini verdi. Hammadde fiyatlarındaki artışın, 2022 yılında sert bir şekilde duracağını ve geri geleceğini düşünmeki oldukça iyimser bir tablo olacaktır. 2022 yılında küresel olarak fiyatlar büyük bir bir ihtimalle artmaya devam edecek. Ayrıca hem COVID süreci hem de küresel ısınmanın ve artan talebin etkisiyle, gıda fiyatlarındaki artış hızı azalsa da artış eğiliminin 2022 yılında da devam edeceğini bir çok kurumun sektörler ilgili raporlarından görebiliyoruz. Dolayısıyla hem içerde hem dışarda enflasyonu destekleyici unsurların oldukça güçlü olduğunu görebiliyoruz. Ülkemizde de 2022 yılına 2021 yılından oldukça yüksek bir enflasyonla giriyoruz. Küresel şartlar bu durumdayken içeride enflasyonu düşürmek oldukça zor olacak. Yüksek enflasyon teması büyük bir ihtimalle ülkemizde de 2022 yılı boyunca devam edecek.

COVID’de son düzlük

Bu madde, enflasyon kadar geçerli ve yüksek ihtimalli bir madde olmamakla birlikte hem bazı gerçeklere dayanıyor hem de biraz temenniden oluşuyor. Son gelişmelere baktığımız zaman, tüm dünyada aşı kabiliyeti oldukça gelişti. Artık yeni çıkan varyantlar için bile kısa sürede etkili aşılar geliştirilebiliyor. Aşılanma oranlarının ciddi seviyelere gelmesi ve aşı olmayanlar için uygulanan kuralların aşıya teşvik etmesiyle birlikte, 2022 yılında ekonomik olarak COVID’den çok daha az etkileneceğiniz gibi duruyor. Dördüncü dalganın da sona ermesiyle, başka büyük dalgayla karşı karşıya kalmayabiliriz. Ülkemiz özelinde bakacak olursak, 2022 yılında tam kapanma olmayacağını düşünüyor ve diliyorum.

Cari açıkta belirgin toparlanma

Ülkemiz açısından 2022 yılında olması beklenen en temel ekonomik gelişmelerden biri, cari açıktaki toparlanma olacak. Muhtemelen nisan ayında, 12 aylık dönemde cari fazla veren duruma geçeceğiz. Bunun başlıca sebepleri, en büyük pazarımız olan AB’deki ekonomik toparlanma ve kurdaki ciddi değer kaybı. Bunları üst üste koyduğumuzda, 2022 yılı büyük bir ihtimalle cari fazla verdiğimiz bir yıl olacak diyebiliriz. Bir de hem covid etkilerinin oldukça azalması hem de yine kurun ciddi değer kaybetmesi nedeniyle, bir aksilik olmazsa 2022 yılı turizm açısından yeni bir rekor getirebilir. 2019 yılındaki rakamlara hala ulaşamamış olmamıza rağmen, 2022 yılının farklı olması için birçok sebep var.

Küresel tarafta yüksek faiz politikaları

2021 yılında hem gelişmekte olan ülkeler hem de gelişmiş ülkeler faiz artırımına gitti. Gelişmiş ülkelerden Bank of England süpriz bir faiz artırımına giderek faiz artıran gelişmiş ülkelere öncülük etti. 2022 yılında yüksek enflasyon nedeniyle hem FED’in üç kez faiz artırabileceğine yazının başında enflasyon başlığı altında değinmiştik. Önümüzdeki yıl muhtemelen diğer gelişmiş ülkelerde de faiz artırımları görebiliriz. Faiz artırım mesajı vermeyen gelişmiş ülke merkez bankası olarak sadece Avrupa Merkez Bankası kaldı. Genel itibari ile 2022 yılı faizlerin yukarı çıkacağı bir yıl olacak. Bu muhtemelen oldukça yavaş ve profesyonelce yapılacak ancak borsa yatırımcılarının da yüksek faiz ortamında yatırımlarını bir kez daha gözden geçirmesi gerekebilir. Diğer taraftan borçlanma maliyetleri de artacağı için, finansman ihtiyacı duyan şirketlerin daha dikkatli olması gerekecek. Çünkü 2022 yılı çok büyük bir ihitmalle paranın maliyetinin arttığı bir yıl olacak.

Sevgili dostlar, 2020 ve 2021 yılı bize bir kez daha gösterdiki, 2022 yılında her şeyden önce sağlık ve huzur dileyelim. 2022 yılının tüm insanlık için barış ve huzur getirmesini tememmi ederim.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR