Ukrayna´da radikal milliyetçilerden Nazi işbirlikçisi onuruna anma yürüyüşü

Ukrayna´nın başkenti Kiev´de yüzlerce radikal milliyetçi, II. Dünya Savaşı´nda Nazilerin yanında savaşan isyancı milislerin lideri Stepan Bandera´nın doğum gününü kutlamak için yürüyüş düzenledi.

Dünya
5 Ocak 2022 Çarşamba

Pazar günü düzenlenen yürüyüş, çoğu kişinin bir işgalin başlangıcı olabileceğine inandığı, Rusya'nın Ukrayna sınırına asker yığmasının yarattığı endişelerin arttığı sırada gerçekleşti. Doğu Ukrayna'nın büyük bir bölümü, 2014'ten bu yana Rusya yanlısı ayrılıkçı isyancıların kontrolü altında.

Ukrayna'nın milliyetçi Sağ Sektör Partisi Lideri Andriy Tarasenko, “Bugün, cephede işgalci ile bir savaş varken ve arkada 'beşinci kola' karşı mücadele devam ederken, Stepan Bandera'yı anıyor ve onurlandırıyoruz” dedi.

Bandera II. Dünya Savaşı’nda, Nazi Almanyası ile birlikte Kızıl Ordu ve komünistlere karşı savaşırken, kadınlar ve çocuklar dahil olmak üzere binlerce Yahudi ve Polonyalıyı öldüren Ukrayna İsyan Ordusuna liderlik etmişti.

Bandera'nın yandaşları, Sovyet ordusuna karşı Nazilerle işbirliği yapma nedenlerinin Hitler'in Ukrayna'ya bağımsızlık vereceği inancı olduğunu iddia ediyor.

Viktor Yanukoviç'in Rus yardakçısı olduğu iddiaları üzerine rejimini deviren ve Rusya ile silahlı bir çatışmayı tetikleyen  2014 Ukrayna Devriminin ardından Bandera ve diğer işbirlikçilerine yönelik hayranlık arttı.

Yahudi katilleri de dahil olmak üzere Nazi işbirlikçilerine duyulan saygı, Doğu Avrupa'da büyüyen bir olgu haline geldi. Birçok kişi, bu tür bireyleri Sovyet Komünizmine direndikleri için kahraman olarak görmekte.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR