Bodrum´u kitaplaştıran Avram Galante´ye büyük vefa

Profesör Avram Galante´nin 1945 yılında yazdığı ´Bodrum Tarihi´ adlı kitabını sadeleştirerek yeniden yayımlayan Bodrum Belediyesi, 4 Ocak´ta yapılan etkinlikte hem kitabı tanıttı hem de Galante için yaptırılan heykelin açılışı gerçekleştirdi.

Dünya
4 Ocak 2022 Salı

Bodrumlu Profesör Avram Galante’nin 1945’te kaleme aldığı ‘Bodrum Tarihi’ kitabı, Bodrum Belediyesi Kültür Yayınları arasında tekrar yayınlanarak, kentin kültürüne yeniden kazandırıldı.

Arkeolog A. Rasim Özgürel tarafından sadeleştirilen, Bodrum Belediyesi yayın kurulu tarafından baskıya hazırlanan kitap, 4 Ocak’ta okuyucularla buluştu.

Kitap tanıtımı ve Profesör Avram Galante’nin heykel açılışı için düzenlenen etkinlikte Türk Yahudi Toplumu Başkan Vekili Moris Levi, 500. Yıl Vakfı Başkanı Silvyo Ovadya, Rav İsak Peres, Hayim Hason hazır bulundu.

Bodrumlu vatandaşların da katıldığı etkinlik Umurca Park’ta Avram Galante’nin heykelinin açılışıyla başladı.

Ardından Bodrum Yokuşbaşı’nda bulunan ve Sibel Haleva’nın çabalarıyla elden geçirilerek yeniden düzenlenen Yahudi mezarlığı ziyaret edildi ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’a anahtar sunumu gerçekleştirildi.

Ardından Trafo Kafe’de yapılan kitap tanıtımında katılımcılara yazar Profesör Avram Galante’nin ‘Bodrum Tarihi’ kitabı ve kente kattığı anlam anlatıldı.

“GALANTE DOĞDUĞU KENTİ CÜMLE CÜMLE KURGULAMIŞ”

“Bir kentin başına gelebilecek en güzel şey, o kentin anlatılmasıdır” diyerek, Prof. Galante’nin kendinden sonra gelecek kuşaklara çok önemli bir miras bıraktığını belirten Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, kitabın tekrar basılmasıyla ilgili şöyle konuştu: “Prof. Avram Galante Bodrumlu, doğduğu kenti cümle cümle kurgulayıp, kendisinden sonra geleceklerin tamamlayacağı inancı ile 1945 yılında ‘Bodrum Tarihi’ kitabını yazmış.

Kitap, tarihin babası Herodot’un doğduğu Halikarnassos’u, tarihin sayfalarından 1950’li yılların Bodrum’una taşıyan önemli bir çalışma. Elliye yakın kitap, çok sayıda makale kaleme almış olan Profesör Galante’nin ‘Bodrum Tarihi’ kitabını Bodrum Belediyesi Kültür Yayınları arasında yayınladığımız için mutluyuz. Bir kentin tarihini yazmak ya da yazmak istemek tarihsel kültürel dokusunu, insan malzemesini, yerel değerlerini kayıt altına almaktır. Kent belleğine sahip çıkmaktır. Bir kentin tarihsel geçmişini bilmek, o kentin bugünü ve geleceği hakkında alınacak kararların rastlantılara bırakılmaması anlamı taşımaktadır. Uygar yaşam koşullarının hakim olduğu, kentin geçmişten getirdiği değerlerinin korunduğu ve ekolojik dengelerin önemsendiği bir kent yaratmak için, Bodrum bilincine sahip Bodrumluları çoğaltmamız gerekmektedir.”

“YAZARLAR YAZDIKLARIYLA KENTE RUH VERİRLER”

Kitabın Arkeolog A. Rasim Özgürel tarafından sadeleştirilerek yayın kurulu tarafından baskıya hazırlandığını kaydederek emeği geçenlere teşekkür eden Başkan Aras, “Profesör Avram Galante Bodrumlu, Bodrum harmanının ve kültür mirasımızın önemli bir köşe taşıdır ve yazarlar, kentlerin görünmez yüzleri gibidirler. Yazdıklarıyla kente de ruh verirler” dedi.

Etkinliğe Bodrumlular büyük ilgi gösterirdi.

Etkinlikte bir konuşma yapan Türk Yahudi Toplumu Başkan Vekili Moris Levi, ayrıca Bodrum Belediye Başkanı Aras’a, fotoğraf sanatçısı İzzet Keribar’ın bir kitabını hediye etti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR