İYT´nin Tiyatro Şöleni- Polonyalı Gelin

22-23 Aralık akşamları, Raanana Kültür Merkezinde, İtahdut Yotsei Turkiya´nın Tiyatro Kolu ´Polonyalı Gelin´ adlı oyun ile seyircileri ile buluştu.

Sara YANAROCAK Toplum
30 Aralık 2021 Perşembe

Diş Hekimi Yael Çittone’nin yazdığı ve Hayati Bahar’ın yönettiği ‘Polonyalı Gelin’, oyuncular İlker Sonbahar, Etel Sevig, Yael Çittone, Ester Bahar, Nisim İsrael, Eli Çittone, Erol Sevig, Çela Hayon Levi ve Rebi Sevig, ışık ve müzik düzenini sağlayan Vedat Gezer ile sahne amirleri Teri Bahar, Ester Angat ve Violet Bahar’ın da katkıları sayesinde büyük beğeni ile izlendi. Pandemi nedeniyle sürekli ertelenen oyun, yaklaşık iki yıl süren bir çalışma ve bekleyişin ardından seyircisi ile buluştu.

Günümüzdeki çağdaş yaşamın getirdiği farklı dinamikleri ele alan, Türkiye Sefaradları ile İsrailli Aşkenazların aile yapıları ve farklı yaşama biçimleri uygulamalarını hicveden bu iki perdelik komedi, güldürdüğü kadar, yeni çağın gerçekleri üzerinde insanı farklı düşüncelere de sürüklüyor. Eski kuşak ile yeni kuşağın arasındaki cinselliğe olan farklı felsefi bakışı da oldukça cesur bir biçimde ortaya koyuyor. 23 Aralık akşamı oyunu izlemeye gelenler arasında TC Büyükelçiliği Birinci Müsteşarı Mehmet Şekerci, Kültür Müsteşarı Selim Öztürk, büyükelçilik mensupları, THY yönetimi, İsrail’in çeşitli bölgelerinden oyunu izlemeye gelen derneğin Türkçe kursunun İsrailli öğrencileri ve seçkin bir topluluk vardı. Pandemi nedeniyle bilet satışını 500 kişiyle sınırlayan dernek yönetimi, seyircileri iki gecede ağırladı.

Oyunun sonunda sahneye gelen İYT Dernek Başkanı Ovi Roditi Gülerşen yaptığı sevgi dolu kapanış konuşmasından sonra oyunun yazarı ve yönetmenine plaket sunarken, tüm oyuncuları da küçük armağanlarla onurlandırdı.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün