Sanatta kısa kısa

Tuna SAYLAĞ Sanat
29 Aralık 2021 Çarşamba

‘XX. Yüzyılın 20 Modern Türk Sanatçısı’ Sergisi sanatseverleri bekliyor

 Kadıköy Belediyesinin yeni kültür sanat mekânı Alan Kadıköy, galerisinin kapılarını ‘XX. Yüzyılın 20 Modern Türk Sanatçısı 2021 - PAPKO / Öner Kocabeyoğlu Koleksiyonu’ adlı sergiyle açtı. 182 eserin Metin Deniz tarafından bir araya getirildiği sergi, 15 Şubat 2022 tarihine kadar açık kalacak. Alan Kadıköy, sergi kapsamında Türk resim tarihinin Albert Bitran, Abidin Dino, Adnan Çoker, Ara Güler, Avni Arbaş, Burhan Doğançay, Fahrelnissa Zeid, Ferruh Başağa, Fikret Muallâ, Hakkı Anlı, Komet, Mehmet Güleryüz, Mübin Orhon, Nejat Melih Devrim, Ömer Uluç, Selim Turan ve Yüksel Arslan gibi büyük ustalarının resimleri ile İlhan Koman, Koray Ariş ve Seyhun Topuz gibi heykel sanatımızın dünyaya mal olmuş isimlerinin yapıtlarına ev sahipliği yapıyor.

Sergey Dogadin

Zorlu PSM, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrasını ağırlıyor

6 Ocak (2022) akşamı BİFO, gelenekselleşen yeni yıl konserinde, klasik müzik repertuarının en sevilen yapıtlarından oluşan programıyla dinleyicilerini coşturacak. Müzik dünyasının en prestijli yarışmalarından biri olan Çaykovski Yarışması birincisi kemancı Sergei Dogadin, BİFO’nun yeni yıl kutlamasının solisti. Rostropoviç Festivali, Kissinger Sommer gibi dikkat çekici etkinliklerde de çalan Dogadin, St. Petersburg Konservatuarı ve Uluslararası Menuhin Müzik Akademisinde eğitim görmüş. Patrick Hahn yönetimindeki BİFO’nun yeni yıl konseri programı Gershwin’in sevilen eserlerinden Girl Crazy Uvertürü ile başlayıp, Çaykovski'nin başyapıtı 1812 Uvertürü ile son bulacak.

Katmanlar ve Oluklar

Galeri 77, Mesut Karakış’ın ‘Katmanlar ve Oluklar’ isimli üçüncü kişisel sergisine 16 Ocak’a (2022) kadar ev sahipliği yapıyor. Tekniği ve renk çalışmalarıyla diğer tüm soyut çalışmalardan farklı bir yola sapan ve bu yolda olağanüstü başarılı eserler üreten sanatçı, resimlerinde dolaysız bir biçime yönelerek formların, lekelerin ve renklerin birbiriyle olan ilişkisini tuval sınırlarının ötesine taşıyor.
Karakış için eserde önemli olan unsurlar, yalnızca şekil ve renkler. İzleyicinin sadece gözüne hitap etmeyi hedefleyen sanatçı için eserler asla anlatısal olmadıkları için yalnızca fiili ve fiziksel varlıklarını ortaya koyuyor.

Nilbar Güneş Tel Aviv Hamidrasha Galeri’de

 

Nilbar Güreş’in Tel Aviv’deki ikinci kişisel sergisi Applause’, 7 Ocak 2022 tarihine kadar Hamidrasha Galeri'de görülebilir. Küratörlüğünü Avi Lubin'in üstlendiği sergide, birçoğu ilk defa izlenebilecek fotoğraf, resim, tekstil çalışmaları, heykeller ve video yer alıyor. Sergi, sosyal adaletsizlik, cinsiyet rolleri, kuir kültür ve kültürel kimlik kodları gibi konularla uzun süreli ilişkisini sürdürmekte. Bu eylemler aracılığıyla, geleneksel bir toplumda toplumsal cinsiyet rollerine ve kültürel geleneklere meydan okur.

Sergideki eserler, SAHA Derneği ve Tel Aviv'deki Avusturya Kültür Forumunun desteğiyle üretildi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR