600 Yahudi çocuğu Nazilerden Kurtaran Hollandalı öğretmen Johan Van Hulst

Hollandalı eğitimci Johan Van Hulst, sepet ve çuvallara gizlenmiş Yahudi çocukların, bir çitin üzerinden geçirilmesini ve ardından bisikletle Amsterdam´dan dışarı çıkarılmasını organize etti.

Sara YANAROCAK Kavram
29 Aralık 2021 Çarşamba

Johan Van Hulst, Ocak 1911’de Amsterdam’da doğdu. Amsterdam’daki Vrijw Üniversitesinde psikoloji ve pedagoji okudu. Bu arada Oudwater, Utrecht ve Purmerend şehirlerinde öğretmen ve danışman olarak çalıştı.

1942’de Van Hulst, Amsterdam’da bir Protestan din okulu olan Reformed Teacher Training College’ın (Reformcu Öğretmenler Eğitim Koleji) müdürüydü. Johan Van Hulst, aynı zamanda üniversite profesörü, yazar, satranç oyuncusu ve Hıristiyan tarih birliğinde politikacıydı, artık feshedilmiş olan Hıristiyan Demokratik Partisinin bir üyesiydi.

Okulun yakınındaki Holandse Schouwberg Tiyatrosu, Amsterdam’da yaşayan ve Nazi hükümeti tarafından sınır dışı edilme uyarıları verilen Yahudiler için, ana toplanma alanıydı. Schouwberg’e aileleriyle birlikte gelen çocuklar, oradan alınıp, Van Hulst’un yönettiği kolejle aynı arka bahçeyi paylaşan Henriette Pimentel tarafından işletilen yandaki kreşe gönderiliyordu.

Ocak 1943’ten itibaren, Naziler tarafından Holandsche Schouwberg operasyonunu yürütmek üzere atanan bir Alman Yahudi’si olan Pimentel ve Walter Süskind, evlat edinmek isteyen potansiyel aileleri, gizlice arayıp bulmaya başladılar. Çocukların gerçek aileleri bu konuda bilgilendirildi, kurtarılabilecek Yahudi çocukların isimleri, gizlice listeden çıkarıldı.

Kargoymuş gibi gösterilen sepet ve çuvallara gizlenmiş Yahudi çocuklar, bir çitin üzerinden geçirildi ve ardından bisikletle Amsterdam’dan dışarı çıkarıldı. Savaşın sonunda, Van Hulst tahminen 600 Yahudi çocuğun zarar görmeden kaçmasına yardımcı olmuştu. Kahramanlığı 22 Mart 2018’de Amsterdam’da ölüm haberiyle anıldı. 107 yaşındaydı.

Almanlara karşı direniş

Bir Hıristiyan olan Van Hulst, Almanya’nın Hollanda’yı işgal ettiği yıl olan 1940’ta Amsterdam’daki Reformcu Öğretmenler Eğitim Kolejinin müdür yardımcısı oldu. Van Hulst Almanlara karşı direnişi başlatmak için, okulunu Almanya’ya sadakat yemini imzalamayı reddeden Hollandalı öğretmenler için bir barınak, 1942’de de başka türden bir sığınak haline getirdi. Okul, Yahudiler için tehcir merkezi işlevi gören bir tiyatronun karşısındaydı. Orada Yahudi çocuklar ebeveynlerinden alındı ve Van Hulst’un okulunun bitişiğindeki bir kreşe gönderildi. Kreş çalışanları ile gizlice çalışan Van Hulst ve meslektaşları, çocukların şehir dışına kaçırılmasına yardım etti.

Çocuklar bir çitin üzerinden öğretmenlere teslim edildi. Sınıflarda tutuldu, ardından sepetlere ve çuvallara gizlendi. Direnişçiler daha sonra savaşın geri kalanında saklanarak yaşamaları için onları kırsala götürdü. Tehcir merkezindeki kayıtları tutan Yahudi Walter Süskind, daha sonra çocukların isimlerini resmi kayıtlardan silecekti. Bu hile, gündüz bakımevinin kapatıldığı ve Yahudi müdürü Henriette Pimentel’in Auschwitz’e gönderildiği 1943 yılına kadar sürdü.

Hayatının ilerleyen yıllarında Van Hulst, Hollanda Senatosu ve Avrupa Parlamentosunda görev yaptı. Hollanda’nın Nazi işgaline karşı koyan ve II. Dünya Savaşı sırasında Hollandalı Yahudileri korumak ve saklamak için çalışan binlerce direnişçiden biriydi. Hollanda Yahudilerinin yüzde yetmiş beşinden fazlası Holokost’ta öldürülmüş olsa da Hollanda’da saklanan Yahudilerin üçte ikisi hayatta kaldı.

Johan Van Hulst tahminen 600 çocuğu kurtardı ve 1972’de İsrail’in Holokost kurbanlarının müzesi olan Yad Vaşem tarafından ‘Uluslararası Dürüst’ unvanı ile onurlandırıldı. Ayrıca savaş sırasında diğer Yahudilerin saklanmasına yardım etti. Ama hayatının sonuna kadar daha fazlasını yapamadığı için pişmanlık duydu.

Yad Vaşem’de ödülünü alırken yaptığı konuşmasında, “Sen, belki yanımıza bütün çocukları alamayacağımızı biliyorsun, geride bıraktığın çocukların öleceğini de biliyorsun. Ama yanıma en fazla 12 çocuk alabilirdim. Kendime daha sonra soruyordum, neden 13 çocuk almadım ki?” ifadesinde bulunmuştu.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR