Antalya Side´de 7´nci yüzyıldan kalma sinagog kalıntısı bulundu

Antalya Side´de yapılan kazılarda bir evin altında 7´nci yüzyıldan kalma sinagog kalıntısı bulundu. Bulunan kalıntılar, bu bölgede yaşadığı bilinen Yahudilere ait ilk bulgu olarak değerlendirildi.

Toplum
28 Aralık 2021 Salı

35 kişilik ekibiyle Antalya’nın tatil beldesi Side’de kazı çalışmalarını takip eden Anadolu Üniversitesi Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feriştah Alanyalı, Side’nin 19’uncu yüzyılın başından beri koruma sorunları olduğunu, devletin ve vatandaşların desteğiyle birlikte bu sorunları çözmeye başladıklarını anlattı. Alanyalı, “Şimdiye kadar yapılamayan birçok iş yapıldı. 7’nci yüzyıldan itibaren bu alan tamamen terk edilmiş. Kazılarda Selçuklu izlerine de rastladık. Daha önce böyle bir iz bulunmamıştı. Kazılarda 13’üncü yüzyıla ait Selçuklu sikkeleri bulduk’’ dedi.

Asıl tahribatın 1960’lı yıllarda turizmin başlamasıyla meydana geldiğini vurgulayan Alanyalı, o yıllarda herkesin turizm için konaklama tesisleri yapmaya başladığını ve Side’nin plansız şekilde geliştiğini belirtti.

Kazıların hız kazanması 2014 yılında alanın 1’inci derece sit alanından 3’üncü derece arkeolojik sit alanına çevrilmesi ile oldu.

Yahudilerin Side bölgesinde yaşadığına dair tarihi kaynaklar olduğunun bilindiğini, ancak elle tutulur ilk bulgunun yine bu kazılarda ortaya çıktığını anlatan Alanyalı, 7’nci yüzyıla ait bir sinagog bulduklarını belirterek, “Bir evin altından sinagog çıkardık. Sinagoglar, kilise ve camiler gibi belirgin değil. Bulunması biraz zaman alıyor. Sinagog, bugünlerde sergilenir hale geldi. Ortasında bir yazıt var. Orada ‘Korekesionlu Joseph, oğlu Daniel için adadı’ yazıyor. Daniel 2,5 yaşında hayatını kaybeden bir bebek. Joseph oğlunun anısına sinagogun o dönem tadilatını kesesinden karşılıyor ve Daniel’e adıyor” dedi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR