Keman virtüözü Gidon Kremer Cem Mansur ile sahne aldı

Yaşayan en iyi keman virtüözlerinden biri kabul edilen, klasik kemancı ve çağdaş klasik müzik ustası Gidon Kremer, müzik eğitimini Londra ve daha sonra Leonard Bernstein´nin öğrencisi olduğu Los Angeles Filarmoni Enstitüsünden alan Şef Cem Mansur ile birlikte, CRR sahnesinde yer aldı.

Elda SASUN Toplum
15 Aralık 2021 Çarşamba

11 Aralık Cumartesi akşamı gerçekleşen konserde, 1641'de Nico Amati'nin imzasını taşıyan 380 yaşındaki kemanıyla sahne alan Gidon Kremer’e, CRR Senfoni Orkestrası eşlik etti.

20. yüzyılın önde gelen kişiliklerinden ünlü orkestra şefi Herbert Von Karajan tarafından ‘Dünyanın en iyi kemancısı’ olarak nitelendirilen Kremer daha önce İstanbul’da birkaç kez konser verdi. Henüz dört yaşındayken, keman sanatçısı olan babası ve büyükbabası ile keman öğrenmeye başlayan sanatçı, konserde Alfred Schnittke'nin kendisi için yazdığı 4. Konçerto'yu ve ‘Bir Yaz Gecesi Kâbusu’ olarak yorumlanan eserini seslendirdi.

Konser öncesinde salonu dolduran izleyicilere kısa bir konuşma yapan Orkestra Şefi Cem Mansur, göreve geldiği günden bu yana yaptıklarını, sonra da Kremer ve çalacağı besteyi anlattı.

İki yıl önce CRR Konser Salonunun genel sanat yönetmeni olarak göreve başlayan Mansur, görevden alındıktan sonraki son iki konserden biri olan bu konserde, görevi süresince imza attığı islere ilişkin bilgi verdi: “En iyi müzisyenlerden oluşmuş Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrasıyla son iki konserim. Umarım kapanmalar tekrar olmaz. Burada olan ve olmayan herkese teşekkür etmek istiyorum. Çünkü bu salonu gerçekten kısa bir süre içinde eski kimliğine kavuşturup pandemi şartlarına rağmen dolu dolu bir hale getirdiniz. Bunu sizler olmadan yapamazdık” dedi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR