ABD´de okullarda antisemitizm artış gösteriyor

İftira ve İnkârla Mücadele Birliği´nin (ADL) çarşamba günü yayınladığı bir rapora göre, ABD´deki okullarda antisemit olayların sayısında ´endişe verici´ artışlar tespit edildiğini açıkladı.

Dünya
9 Aralık 2021 Perşembe

ADL Antisemitizm Raporu 2021'e göre, COVID-19 nedeniyle okullar kapalı olmasına rağmen 2020-2021 akademik yılında antisemit olaylar 244 vaka ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Raporda, okullarda gamalı haçlar, Nazi sembolleri ve birçok antisemit duvar yazıları görüldüğü belirtildi. İsrail-Hamas arasındaki karşılıklı saldırılar sonrası Yahudi öğrencilere yapılan antisemitizmin çok hızlı arttığı açıklandı.

Yahudi üniversite öğrencilerinin %15'inin, sınıf arkadaşlarından, yurtlarındaki, kampüslerdeki diğer öğrencilerden hatta okul çalışanlarından dahi Yahudi kimliklerini gizleme ihtiyacı hissettikleri bildirildi.

ADL CEO'su ve Ulusal Direktörü Jonathan Greenblatt, ‘‘İfade özgürlüğü, taciz etme ve korkutma özgürlüğü anlamına gelmez. Öğrenciler İsrail'le ilgili görüşlerini açıkça ifade edebilirler, ancak bu onlara nefret söylemleriyle Yahudi öğrencileri rahatsız etme hakkı vermez’’ dedi.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün