ABD ve İsrail, İran´ın nükleer tesislerini imha etmek için askeri tatbikat planlarını görüşecek

Üst düzey bir ABD´li yetkili çarşamba günü yaptığı açıklamada, İsrailli ve Amerikalı askeri liderlerin İran´la yeniden başlayan nükleer müzakerelerin başarısız olması halinde nükleer tesislerin imhası için askeri tatbikat planlarını görüşeceklerini açıkladı.

Dünya
9 Aralık 2021 Perşembe

İran ile nükleer anlaşmaya dönüş müzakereleri 29 Kasım’da Avusturya’nın başkenti Viyana başlamıştı. İran geçen hafta yapılan görüşmelerde batılı ülkelere göre müzakereleri zorlayan taleplerde bulundu. Bu sebeple ABD ve Avrupalı müzakere heyetleri, İran'ın zaman kazanıp bir yandan nükleer faaliyetlerini artırmasından endişeli olduklarını duyurmuştu.

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, bu görüşmeler için "İran'ın anlaşma imzalayarak daha fazla yaptırımla karşılaşmaması için son şansı" olduğunu belirtti.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz perşembe günü Washington DC'de mevkidaşı Jake Sullivan ve Pentagon ile nükleer müzakerelerin başarısız olması ihtimali doğrultusunda nükleer tesislerin imhası için askeri tatbikat planlarını görüşecek.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu geçen hafta yaptığı açıklamada, İran'ın uranyum zenginleştirme sürecini Fordo santralinde yüzde 20'ye çıkardığını, santralin bir dağın içine gömülü olması sebebiyle saldırmanın zor olduğunu belirtmişti.

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi, orduya İran'ın nükleer programına karşı saldırı için yeni planlar hazırlama talimatı verdiğini duyurdu. IDF, yakın zamanda saldırıya hazırlanmak için ulusal bütçeden milyarlarca şekel ek fon aldı.

Çarşamba günü yayınlanan bir habere göre, IDF ilkbaharda Akdeniz üzerinde geniş çaplı bir tatbikat düzenleyecek ve düzinelerce uçak İran'ın nükleer programına karşı saldırı tatbikatı yapacak.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün