Spinoza´yı araştırmak istediği için istenmeyen kişi ilan edilen akademisyene özür

Amsterdam´daki tarihi Portekiz Sinagogunun yasal sorumlusu olan kuruluş, bir hahamın, Baruch Spinoza hakkında araştırma yapma talebi nedeniyle, geçtiğimiz hafta istenmeyen kişi ilan ettiği akademisyenden özür diledi.

Dünya 1 yorum
8 Aralık 2021 Çarşamba

Michael Minco ve Emile Schrijver, Johns Hopkins Üniversitesi'nde felsefe profesörü olan bilim adamı Yitzhak Melamed'e yazdıkları mektupta ''Portekiz Sinagogu'nun binasını ziyaret etmek için son derece normal bir talebin uluslararası bir kargaşaya yol açmasından üzüntü duyuyoruz" sözlerine yer verdi. 

Melamed, Amsterdam'daki Yahudi Cemaatinin sapkın olarak nitelendirdiği yazıları nedeniyle 1656'da aforoz ettiği Spinoza hakkında bir belgesel yapmak için sinagogla temasa geçmeye çalıştı. Haham Joseph Serfaty, Melamed'in Facebook'da yayınladığı bir mektup ile yaptığı talebi, geçtiğimiz hafta reddetti. Serfaty verdiği cevapta, “Aforoz yürürlükte kalır ve iptal edilemez. Hayatınızı Spinoza'nın yasaklı eserlerini incelemeye ve fikirlerini geliştirmeye adadınız. Bu nedenle isteğinizi reddediyorum ve sizi Portekiz Sinagogunda istenmeyen kişi ilan ediyorum" diye yazdı.

Sinagog Başkanı Minco ile Yahudi Kültür Merkezi Direktörü  Schrijver'e göre, Serfaty, Amsterdam Yahudi Müzesi'ni ve sinagogun dini olmayan işleyişini yöneten Yahudi Kültür Merkezi'nin yönetim kurulundan onay almadan hareket etti.

Serfaty'nin kararının geçersiz olduğunu ve Melamed'in istediği zaman sinagogu ve kütüphaneyi ziyaret edebileceği kendisine bildirildi. Minco ve Schrijver mektupta, "İşinizi istediğiniz gibi yapmak için Amsterdam'a gelme planlarınızı sürdürmeye karar vereceğinizi umuyoruz. Sizi ağırlamak için sabırsızlanıyoruz” diye yazdı. 

Melamed, Perşembe günü Facebook'da yaptığı paylaşımda, daha önce Minco ve Schrijver'den bir özür aldığını, ancak kendisine bunu kamuya açıklamaması talimatının verildiğini yazdı. Ayrıca Serfaty'den "taze lanetler" içeren bir mektup aldığını belirtti.

Hollandalı Yahudi haber sitesi Jonet yayınladığı haberde, Serfaty'nin, Melamed'e mektubun gönderilme şekli nedeniyle özür dilediği ancak içeriğinin arkasında durduğu belirtildi.

Serfaty, defalarca tekrarlanan yorum taleplerine yanıt vermedi.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR