İkinci Bahar Korosu: “Müzik ruhun gıdası, dostluk hayatın kendisidir”

Profesyonelce çalışan amatör bir grup İkinci Bahar Korosu, iki yıldan beri çalışmalarını aralıksız devam ettirmek için elinden geleni yapıyor. Koro Başkanı Leon Esim´den koroyla ilgili bilgi aldık.

Dora NİYEGO Söyleşi
8 Aralık 2021 Çarşamba

İkinci Bahar Korosunu kurmaya neden ihtiyaç gördünüz?

Genç Emekliler Korosunun dağılmasının ardından, böyle bir çalışmanın devam etmesini isteyen birkaç koro üyesi ile İkinci Bahar Korosu adı altında yeni bir koro oluşturmak için çalışmaya başladık.

Koronuz kaç yıldan beri faaliyette? Sizi kim çalıştırıyor?

İkinci Bahar Korosu, yaklaşık iki yıldan beri, Kaan Sezerler yönetiminde pandemi kurallarına uygun olarak gerek Zoom’da, gerekse tarihi İtalyan Sinagogunun bizlere açmış olduğu açık havadaki salonlarında çalışmalarını aralıksız devam etmekte.

Ne tür şarkılar söylüyorsunuz?

Repertuarımızın temeli öncelikle Türk Sanat Müziğinden oluşmakta. İlaveten, popüler Ladino ve İbranice şarkılar da söylüyoruz. 

Konser süresince, koronun yanı sıra solistlerin de söylediği şarkılar var. Hocamız, hepimizi tek tek birçok defa dinledikten sonra hangi arkadaşımızın hangi şarkıya solist olabileceğini belirtiyor.

Bildiğim kadarıyla her yıl bir konser veriyorsunuz? Biraz konserinizden bahseder misiniz?

Pandemi başında kurulduğumuz için yılda bir konserle başladık. Bu günlerde ise 2022 konserleri için hazırlanıyoruz. Yeni yıla bir sürprizle girmeyi düşünüyoruz. Daha önce söylediğim gibi konserlerimizi bugüne kadar Zoom yoluyla gerçekleştirdik. Etkinliklerimize korist arkadaşlar ve aileleri, Facebook'taki üyelerimiz ve İkinci Bahar Korosunu seven tüm dostlarımız sponsor oldular. Her birine teşekkür borçluyuz.

İkinci Bahar Korosu, solistleri, profesyonelce çalışan amatör bir topluluk. İnanıyoruz ki, biz nasıl haz duyuyorsak, dinleyiciler de aynı şekilde keyif alıyorlardır. Bunu da konser sonrası bize sosyal medya kanallarından ulaşan yorumlardan görüyoruz.

Çalışmalarınızı hangi günler ve nerede yapıyorsunuz?

Çalışmalarımızı, hocamızla birlikte tespit ettiğimiz günde yapıyoruz. Arkadaşlarla grup sitemizde devamlı irtibattayız. Tüm üyelerin bu sisteme ciddiyetle uyum sağlamaları sayesinde mükemmel bir şekilde organize olabiliyoruz.

Pandemi döneminde Zoom’dan her ay bir ünlüyle söyleşi gerçekleştirdiniz…

Zoom’dan ayda bir kere farklı konularda söz sahibi ünlü iş insanı, sanatçı, şarkıcı gibi kişilerden oluşan konuklarımız oldu. Programlar çok yoğun ilgi gördü ve bu sayede sosyalleştik, müziğin dışına taştık, kendimizi tanıtmış olduk.

Bu yıl koronuza birkaç kadın üye kattınız…

Kaan Hocamızın önerisi üzerine, koromuza renk katacaklarını düşünerek, kadın arkadaşlarımızı coşkuyla karşıladık. Bizlere uyum sağlamaları ve performansımıza katkılarından dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz. Bayan arkadaşlarımız sizin aracılığınızla şu mesajı iletmemi rica ettiler: Çalışmalarımız her yönüyle uyum içinde gerçekleşiyor. Bizlerle grup bütünleşmiş ve tamamlanmış oluyor, beraberce bu güzel besteleri paylaşıyoruz. Koromuzu seven ve destekleyen herkese sevgiler, saygılar.” 

Koro üyeleri kimlerden oluşuyor?

İkinci Bahar Korosunun isminden de anlaşılacağı üzere yaş ortalaması

70 civarında; 26 kişiden oluşuyor.
Benim yanı sıra Melih Alsait, Niso Nahmiyas, İda Benromano, Moşe Romi, Selim Özlevi, Ceki Yakar, David Dinar, Davit Dalva, Elyo Muraben, Jak Silonu, Mişel Horada, Rifat Güller, Vedat Mizrahi, Jozi Yusuf Behar, Zeki Diler, Edda Bardavit, Sara Darsa Vanştayn, Furtüne Yeşilbahar, Tuna Mizrahi, Eti Namet, Ceni Bahar, Eti Gümüşgerdan Graft, Rina Yanni ve Vildan Kalaora ile uyum içinde çalışmaya devam ediyoruz.

Bu müzik çalışmaları emeklilerin hayatına ne katıyor?

Müzik çalışmalarımız, biz emeklilerin hayatına renk katıyor hem ruhsal yönden terapi oluyor, hem de yaşamak için bir amaç oluşturuyor. Felsefemiz: “Müzik ruhun gıdasıdır. Dostluk hayatın kendisidir ve Lehayim”

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR