Fransa´da aşırı sağcı adayın ilk mitinginde olaylar çıktı

Fransa´da Yahudi asıllı aşırı sağcı cumhurbaşkanı adayı Zemmour´un ilk mitingi protestolara sahne oldu; Zemmour çıkan arbedede yaralandı.

Dünya
6 Aralık 2021 Pazartesi

Eric Zemmour mitingde yaptığı konuşmada seçilmesi halinde, göçü sıfıra indireceğine, çalışan kesimin ve şirketlerin vergilerini azaltacağına, yasadışı göçmenleri sınır dışı edeceğine ve Fransa’yı NATO askeri komutasından çıkartacağına dair söz verdi.

Zemmour konuşmasına başladıktan kısa bir süre sonra tişörtlerinde ‘Irkçılığa Hayır’ yazan aktivistlere sandalyeler fırlatıldı.

Protestoyu organize eden SOS Racisme grubundan Aline Kremer, Agence France Presse‘e (AFP) verdiği demeçte, "Şiddet içermeyen bir protesto yapmak istedik ama insanlar üzerimize atladı ve vurmaya başladı" dedi.

Polis miting alanının önünde toplanan onlarca göstericiyi dağıtmaya çalıştı. Polis gösterinin izinsiz yapılması gerekçesiyle çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Sosyal medyada dolaşan videolarda Paris yakınlarında düzenlenen mitingde kalabalıktan bir kişinin Zemmour'a doğru aniden hamle yaptığı ve kollarıyla aşırı sağcı siyasetçinin kafasını kıstırdığı görüldü. Sığınmacı ve İslam karşıtı görüşleriyle öne çıkan siyasetçinin hafif yaralar aldığı belirtildi. 

Zemmour 30 Kasım Salı günü Fransa’nın 2022’deki cumhurbaşkanlığı seçimine adaylığını Youtube’dan canlı yayınladığı bir video ile açıklamış ve destekçilerine ‘‘ülkeyi çoğunluğu baskılayan azınlığın elinden geri almaları’’ çağrısı yapmıştı.

Daha önce ırkçı nefret söylemleri nedeniyle suçlu bulunan Zemmour, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a karşı yarışacak olan Fransa’nın aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi lideri Marine Le Pen’in en büyük rakibi olarak görülüyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün