Amerikan müzikal tiyatrosunun efsanevi ismi Sondheim, hayatını kaybetti

Amerikan müzikalini etkileyici ve yenilikçi tiyatro eserleriyle yeniden şekillendiren, Yahudi asıllı söz yazarı ve besteci Stephen Sondheim, 91 yaşında hayata veda etti.

Dünya
1 Aralık 2021 Çarşamba

New York Times, Sondheim'in cuma günü Roxbury, Connecticut'taki evinde arkadaşlarıyla Şükran Günü yemeği yedikten sonra aniden öldüğünü bildirdi.

Sondheim ilk çıkışını, 1957 yılında 27 yaşındayken Leonard Bernstein'ın ‘West Side Story’ müziğinin sözlerini yazarak yaptı. New York'ta Yahudi bir anne babanın çocuğu olarak dünyaya gelmesine rağmen herhangi bir Yahudi geleneğine göre yetiştirilmedi. Bernstein bir konuşmasında, ona “Yom Kipur” kelimelerinin nasıl telaffuz edildiğini açıklamak zorunda kaldığını söylemişti.

Sondheim'ın dünya çapında üne kavuşan diğer müzikalleri arasında ‘Into the Woods’, ‘Sweeney Todd: The Demon Berber of Fleet Street’, ‘Follies’, ‘A Little Night Music’ ve ‘Sunday in the Park With George’ yer alıyor. İzleyicileri hemen etkisi altına alacak geleneksel Broadway formüllerinden kaçındığı için eserlerinin birçoğu anında büyük başarı elde edemedi. Onun yerine, ana akım sahnelerde değerlendirilmemiş; yalnızlık, umutsuzluk ve sanatsal mizaç konularını ele alan müzikaller yaptı.

Yıllar sonra yeniden sahnelenen uyarlamalar çoğunlukla orijinal gösterimlerden daha fazla rağbet görmesine rağmen, Sondheim sık sık 20. yüzyılın en etkili tiyatro yazarlarından biri olarak gösterilmeye devam etti.

Bir aile dostu olan ve Amerikan müzikal tiyatrosunda daha önceki bir devrimin öncüsü olan, Yahudi söz yazarı Oscar Hammerstein, Sondheim'e gençlik yıllarında akıl hocası ve baba figürü oldu. Böylece, 1920'lerde neşeli gösterilerden oluşan büyük müzikallerin, önemli konuların ele alındığı müzikallere geçişine öncülük etti.

Birçok Grammy ve Tony ödülünün yanı sıra çeşitli ödüller kazanan Sondheim, ayrıca Pulitzer ödülü de aldı.

2015 yılında, ABD Başkanı Barack Obama, çalışmaları için Sondheim'a Başkanlık Özgürlük Madalyası'nı vermişti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR