UÖMO´dan Hanuka coşkusu oyunlarla yayılıyor

“Bayram temalı hazırladığımız oyunlarımızın çocuklar kadar renkli ve eğlenceli olmasına özen gösteriyoruz” diyen UÖMO ekibi bu bayram dönemi için yapılan özel hazırlıkları anlattı.

Gençlik - Eğitim
24 Kasım 2021 Çarşamba

UÖMO 2021 Hanuka Aktivite Kitabı ve “Find & Show Hanuka Game” kutu oyunu size de ulaştı mı?

Ulus Özel Musevi Okulları son iki yıldır Hanuka ve Purim kutlamaları kapsamında 2 ila 10 yaş aralığındaki çocukların yaş özelliklerine uygun ailece oynanabilen bayram temalı aktivite kitapları ve kutu oyunları hazırlıyor. Çocukların sevdiği karakterler ve oynadığı güncel oyunları dikkate alarak hazırlanan bu kitapçıklar ve oyunlar, UÖMO öğrencilerinin yanı sıra toplumdaki tüm çocukların evlerine de kargo ile gönderiliyor. Büyük bir araştırma ve emek ile bu oyunları hazırlayan ekiple keyifli bir sohbet gerçekleştirdik ve kendilerine sorduk:

Kitapçılarda örneği olmayan bu oyunları tasarlama fikri nereden aklınıza geldi?

Greta Mizrahi: Uzun yıllardır Hanuka ve Purim bayramlarını okulumuzda büyük ve kalabalık partilerle kutluyoruz. Bu partilerde birlikte yaşanan ortak duyguların, bir arada yapılan etkinliklerin, biriktirilen anıların da bayramları daha anlamlı ve unutulmaz kıldığına inanıyoruz.

Pandemi sürecinde çocuklardan uzakta kalmak istemedik. Oyunlarla, eğlenceli aktivite kitapları ile bu partileri eve taşıyalım fikri ile yola çıktık. Eğitimcilerle toplantılar yaparak çocukların yaş özelliklerini ve ilgi alanlarını belirledik. Yurt dışındaki kaynakları araştırdık. Çocukların ilgisini çekecek tasarımlarla oyunlarımızı şekillendirdik. Bayram temalı, güncel karakterleri içinde barındıran bu oyunlar geçen yıl ilk kez Hanuka Bayramı’nda çocuklar ve ailelerle buluştu. Oyunlar evlere ulaşır ulaşmaz da e-posta kutularımıza çok güzel mesajlar düştü. Sosyal medyada çok güzel paylaşımlar yapıldı. Parti yapamamıştık ama herkesin evine giden oyunlar bayram birlikteliği geleneğimizi korumayı başarmıştı. Oyun her yaştaki insan için önemli. Ailece oynandığında ise yaşamlar oyunlarda biçimlenip, anlam kazanıyor. Bu oyunların bayram temaları taşıması ise çok daha anlamlı. Sanırım artık bayramlarda etkinliklerin yanı sıra yepyeni ve güncel kutu oyunları hazırlamaya devam edeceğiz.

Betül Burla: Alanında uzman eğitmen kadromuzla, en küçük ayrıntısına kadar üzerinde düşünerek, bayramlara özel seçip ürettiğimiz yaratıcı oyunlarımız, ailece hep birlikte kaliteli zaman geçirebilmenin yanı sıra 21. yüzyıl becerilerinden problem çözme, üç boyutlu düşünme ve takım oyunu becerilerini de beraberinde sunuyor.

Bu yıl çocuklar Hanuka Bayramı için hazırladığımız üç boyutlu akivite kitabımızda Hanuka hikayesini aile büyüklerinden dinlerlerken, Hanuka mumlarını sayarak hanukiya’nın üstendeki yerlere yapıştıracak, sevivon üstündeki harfleri eşleştirip anlamlarını öğrenirken, kitapla gelen oyuncak sevivon ile ailece oynayabilecekleri hareketli oyunun tadına varacak Sufganiyot yapımını öğrenirken, rengarenk boyalarla bayramı renklendirecek ve mucizelerimizi hatırlamaya ve hatırlatmaya devam edecekler.

Steysi Gerson: Son iki yıldır hazırladığımız tüm eğitim materyallerinin tasarımları önem verdiğimiz ve en çok dikkat ettiğimiz konulardan biri. Oyunlarımızın çocuklar kadar renkli ve eğlenceli olmasına özen gösteriyoruz Evlere yolladığımız etkinlikleri, oyunları, aktivite kitaplarını onlar gibi rengarenk tasarlıyoruz.

Bu yıl 2 ila 5 yaş aralığındaki çocuklar için hazırladığımız kitabın içine üç boyutlu materyaller de koyduk. Hazırladığımız her sayfada dikkatlerini çekecek renkler ve eğlenceli aktivitelerle, çocukların o sayfada kalma sürelerini uzatmak istedik. Böylece etkinliklerdeki ana fikirleri eğlenerek anladıktan sonra diğer sayfalara geçmelerini amaçladık. Minik elleri ve minik gözleri için kocaman şekiller ve kocaman görsellerle tasarladığımız kitabımızın evlere keyif getirmesini umuyoruz.

Sami Levi: Bayramlarımız, bizleri aynı çatı altında toplayan en değerli hazinelerimiz. Pandemi sürecinde çocuklarımızın eğitimine devam etmek amacıyla hayata geçirdiğimiz bu oyunlar sayesinde daha fazla aile ve çocuğa ulaştık. Bu yıl ayrıca İzmir Sunday School'daki çocuklarımıza da bu oyunları ulaştırabilmenin sevincini yaşıyoruz.

Aktivite ve oyunlarımızı çok büyük bir ekiple saatlerce üstünde tartışarak ve düşünerek hazırlıyoruz. Yurt dışındaki EFI (Education for Impact) eğitim danışmanlarımızdan fikir ve destek alıyoruz. Bu yıl hem oyunlarımız hem de okulda yüz yüze yapacağımız etkinlikler için Hanuka çalışmalarımız son hız devam ediyor. Anaokulundan liseye her yaş grubu için farklı etkinliklerimiz olacak. Etkinlik alanlarında kukla sevivonlar ve 3D mumlar yapacağız. Hanuka t-shirt tasarım yarışmamız da olacak. Çocuklar balonlarla dev bir hanukiya tasarlayacak. Lise öğrencilerimizle yapacağımız 25 metrekarelik enstalasyon çalışması, bir okul mezunumuz tarafından drone ile kameraya alınacak ve editlenecek. Ortaya bugüne kadar yapılmamış sanatsal boyutta bir klip çıkacağını düşünüyorum. Sanat ve teknoloji çatısı altında planladığımız çalışmalarımız çocuklara da ayrı bir enerji kattı.

Selen Yıldırım: Oyun çocuğun dilidir, iletişim biçimidir. Biz de oyunu okulumuzda öğrenme hedeflerimizi pekiştirecek bir araç olarak kullanıyoruz. Hanuka haftası yaklaşırken öğrencilerimize hediye ettiğimiz Find & Show Hanuka Game Oyununu öğrencilerimizle derslerde de oymaya başladık. Oyunu hem büyük bir zevkle oynuyorlar hem de Hanuka Bayramı bilgilerini pekiştiriyorlar.

Eğlenmek ve zevkli saatler geçirmek çocuklar için bir tutkudur. Bizler de bu tutkuyu sürdürecek nitelikte oyunlar tasarlıyor ve eğlenerek öğrenebilecekleri ortamlarla öğrencilerimizi buluşturuyoruz. Zihin egzersizleri yapmalarına imkan veren, kültürel anlamda bilgi birikimlerini arttıran, birtakım yeteneklerini keşfetmelerine fırsatlar sunan eğitici oyunları eğitim materyali olarak kullanıyoruz. Bu yıl Hanuka için tasarladığımız oyunda da öğrencilerimiz dikkat, görsel algı yeteneklerini geliştirirken, Hanuka Bayramı’nın sembollerini de keyifle öğrenecekler.

Zeynep Adıgüzel: Televizyon, tablet, cep telefonları… Evdeki herkesin ayrı ayrı dijital cihazların yalnızlığına gömüldüğü günümüz dünyasında, tüm ailenin birlikte kaliteli zaman geçirmesi için evlere yolladığımız bu oyunların çocuklar kadar yetişkinler için de faydalı olduğunu, tüm aile bireylerini birleştirdiğini düşünüyorum.

Yaşadığımız çağın bir gereği olarak dijital araçlar hayatlarımızın her alanına nüfuz etmiş durumda. Çocukların da vakitlerinin büyük bir çoğunluğunu ekran karşısında geçirdikleri yadsıyamayacağımız bir gerçek. Onları ekrandan ve sanal dünyadan uzak tutmanın yolu yasak koymak veya eski usul nasihatler vermek değil. Çocukların ekran ile olan ilişkisini düzenlemek adına onlara çeşitli alternatifler de sunmak durumundayız. Bu bilinçle hem çocukları ekrandan uzak tutacak hem de aile birlikteliğini oluşturacak bayram temalı kutu oyunlarının çok değerli katkıları olduğunu düşünüyorum. Ayrıca hazırladığımız bu kutu oyunlarının öğrencilerin haritalandırma, strateji geliştirme gibi zihinsel becerilerini geliştirmelerine de yardımcı olarak onlara deneyimle eğlenerek öğrenme fırsatı sunduğuna ve bu şekilde öğrenilenlerin kalıcı hale geldiğine de inanıyorum.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR