Kudüs´te terör saldırısı

Pazar günü Kudüs´te bir Hamas üyesinin düzenlediği silahlı saldırıda bir kişi öldü, dört kişi yaralandı.

Dünya
22 Kasım 2021 Pazartesi

İsrailli yetkililer pazar günü erken saatlerde Kudüs'ün ara sokaklarında ateş açarak bir kişiyi öldüren ve dört kişiyi yaralayan Hamas teröristinin Fadi Ebu Shkhaydam olduğunu açıkladı. Saldırıda ölen kişinin ise 26 yaşındaki Eliyahu David Kay olduğu belirlendi. Güney Afrikalı bir göçmen olan Kay, Ağlama Duvarı’nda rehber olarak çalışıyordu. Shkaydam’ın yaraladığı 4 kişiden 2’sinin haham 2’sinin ise polis olduğu belirtildi.

Saldırının hemen ardından polis Tapınak Tepesi'ni ziyaretçilere kapattı.

42 yaşındaki saldırgan Ebu Shkhaydam İsrail polisi tarafından vurularak öldürüldü. Polis, pazar günü meydana gelen olayların ardından baskın düzenleyerek Ebu Shkhaydam'ın üç akrabasını tutukladı.

Shkhaydam’ın karısının ve çocuklarının 3 gün önce ülkeyi terk ettiği ve Hamas ile bağlantılı olduğu belirtildi. Filistin medyası Shkhaydam’ın eşi ve çocuklarının Ürdün'e gittiğini bildirdi.

Hamas, saldırıyı ‘kahramanca bir operasyon’ olarak nitelendirerek üstlendi.

Shkhaydam’ı onurlandırmak için pazar akşam saatlerinde Şuafat Mülteci Kampı'nda yüzlerce Filistinli yürüyüş yaptı ve İsrail güvenlik güçleri ile çatıştı. Sosyal medyada dolaşan videolarda polisin göz yaşartıcı gaz kullandığı, Filistinlilerin taş fırlatarak karşılık verdiği görüldü.

İsrail Başbakanı Naftali Bennett haftalık kabine toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, saldırıda yaralananlar için dua talebinde buldu ve hayatını kaybeden Kay’ın ailesine taziye dileklerini iletti. Bennett güvenlik güçlerinin daha fazla saldırı yaşanmaması için yüksek alarma geçtiğini açıkladı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR