Brezilyalı gazeteci: ´´Brezilya ekonomisini büyütmek için Yahudileri öldürmeli´´

Brezilyalı gazeteci Jose Carlos Bernardi, ülkesinin Almanya´nın zenginliğiyle boy ölçüşebilmesinin tek yolunun Yahudileri öldürmek olduğunu söylediği için özür diledi.

Dünya
19 Kasım 2021 Cuma

Bir televizyon programında Brezilya'nın Almanya'nın sahip olduğu ekonomik kalkınmaya nasıl ulaşabileceği sorulduğunda Bernardi, "Kalkınmaya ancak Yahudilere saldırarak ulaşabiliriz. Bir milyar Yahudiyi öldürür ve ekonomik güçlerine el koyarsak Brezilya zenginleşir. Savaştan sonra Almanya'nın başına gelen de buydu” dedi.

Bernardi'nin sözleri, şiddeti kışkırtması ve zenginlik hakkında Yahudi aleyhtarı klişeleri tekrarlaması nedeniyle eleştirmenlerin tepkisine yol açtı. Brezilya gazetesi Jornal do Commercio'ya göre, Sao Paulo'daki bir savcı Bernardi'yi nefrete teşvik ettiği için suçlamak istiyor.

Bernardi daha sonra yaptığı açıklama için özür diledi ve niyetinin, Almanya'nın Yahudilere yaptığı adaletsizliği vurgulamak olduğunu belirtti.

Bernardi’nin çalıştığı radyo istasyonu Jovem Pan da açıklamalar için özür diledi. Pan Bernardi'yi kovma çağrılarına yanıt vermedi.

Brezilyalı Yahudi topluluk CONIB yaptığı açıklamada, Bernardi'nin sözlerinin birçok Yahudi için sıkıntı ve acıya yol açtığını ve siyasi meselelerin Holokost ile karşılaştırılmaması gerektiğini ifade etti.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR