Polonya ve İsrail hükümetlerinden, bağımsızlık günündeki antisemitizme kınama

İsrail ve Polonya hükümet yetkilileri Cumartesi günü, Polonya´nın Ulusal Bağımsızlık Günü yürüyüşünde milliyetçilerin "Yahudilere Ölüm" sloganlarını attığı antisemit gösteriyi kınadılar.

Dünya 1 yorum
17 Kasım 2021 Çarşamba

I. Dünya Savaşı’nın ardından bağımsızlığını kazandığı 11 Kasım gününü Ulusal Bağımsız Günü olarak kutlayan Polonya’da son yıllarda kutlamalar, aşırı sağcıların gölgesinde gerçekleşiyor. Geçtiğimiz yıl, pandemi nedeniyle yasaklanmasına rağmen gerçekleşen gösteride, polis aşırı sağcıları plastik kurşun ve göz yaşartıcı bomba ile dağıtmıştı. Bu yıl da aşırı sağın gösterisi, ulusal güne damgasını vurdu.

Polonya'nın merkezindeki Kalisz kentinde bağımsızlık günü kutlamaları sırasında, alenen nefret söylemleri yankılandı. Gösteriye katılanlar, Yahudilere Polonya topraklarında koruma ve vatandaşlık hakları sağlayan Orta çağ dönemine ait bir belgenin kopyasını yaktı. Etkinliğin liderleri, LGBT bireyleri ve Siyonistleri sınır dışı edilmesi gereken “Polonya düşmanları” olarak da nitelendirdi.

Polonya İçişleri Bakanı Mariusz Kaminski cumartesi günü yaptığı açıklamada, "11 Kasım'da Kalisz'de düzenlenen utanç verici ve rezil toplantıyı organize edenlerin yasal sonuçlarına katlanacağını" umduğunu belirtti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lukasz Jasina ise, Polonya'nın ulusal tatilinin nefret, antisemitizm ve dini hoşgörüsüzlüğü yaymak için kullanıldığını dile getirdi.

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, Polonyalı yetkililerin gösteriyi kesin ve anlaşılır bir şekilde kınamasını memnuniyetle karşıladı. Lapid, Yahudi halkının Polonya hükümetinden, bu şok edici nefret gösterisine katılanlara karşı ödün vermeden davranmalarını beklediğini vurguladı. Lapid, "Polonya'daki bu dehşet verici antisemit olay, her Yahudiye dünyada var olan nefretin gücünü hatırlatıyor" dedi.

Polonya'nın nüfuz sahibi Katolik Kilisesi de, nefretin dışa vurumunu şiddetle kınadı. Polonya Piskoposlar Konferansı Yahudilik ile Diyalog Komitesi Başkanı Piskopos Rafał Markowski, bu tür tutumların vatanseverlikle hiçbir ilgisi olmadığını dile getirdi. Markowski, “Mezhebimizin itibarını zedeliyorlar, toplumsal düzeni ve barışı yok ediyorlar. Bu kişiler, İncil'e ve Kilise'nin öğretisine doğrudan aykırı” dedi. 

Polonya Bağımsızlık Günü kutlamaları, son yıllarda aşırı sağcı grupların önderlik ettiği olayların gölgesinde kaldı.

Perşembe günü aşırı sağcı gruplarının çıkardığı olayların en büyüğü Varşova'daydı. Belediye Başkanı, başkentin “faşist sloganların” yeri olmadığını söyleyerek yürüyüşü yasaklamaya çalıştı. Başkanın yasaklama için mahkeme desteği olmasına karşın, aşırı sağcı grupların gözüne girmeye çalışan Polonya'nın iktidardaki sağcı hükümeti, yürüyüşe devlet töreni statüsü verdi.

 Yüzyıllar boyunca Yahudileri en iyi karşılayan Avrupa ülkelerinden biri olan Polonya, Alman topraklarındaki zulümden kaçtıktan sonra Yahudilere koruma sağlamıştı.

Polonya'daki Yahudi cemaati, II. Dünya Savaşı öncesi ülkede yaşayan yaklaşık 3,3 milyon Yahudi ile 20. yüzyılda Avrupa'nın en büyük Yahudi cemaatiydi. Birçok Yahudi, Holokost sırasında Nazi Almanyası tarafından öldürüldü. Bugün, çok küçük olan cemaat, binli sayılardan oluşmakta.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR