Nazi dövme aletlerini satışa sunan müzayede evine öfkeli tepki

Soykırım kurtulanları ve Yahudi liderlerin satışa karşı çıkmalarının ardından Tzolman Müzayede Evi tepkiler yumuşatmak için bir adım atarak, aletlerin Yad Vaşem Müzesine bağışlayacak bir kişiye satılacağını açıkladı.

Dünya
17 Kasım 2021 Çarşamba

Nazilerin Yahudi mahkumlara dövme yapmak için kullandığı aletleri açık arttırma ile satmaya hazırlanan Tzolman Müzayede Evi, gelen tepkiler üzerine bir açıklama yaptı. Dövme malzemelerinin satışı mahkeme kararıyla durdurulunca Tzolman Müzayede Evinin bulduğu çözüm, soykırımın anısına saygılı bir yaklaşım gösterdiği gibi, parçayı elden çıkaracak kişinin masraflarını da karşılıyor.

Geçen hafta satışı açıklamasının hemen ardından müzayede evi, soykırım kurtulanları ve Yahudi liderlerin öfke dolu açıklamalarına maruz kalmıştı. Geçtiğimiz hafta gerçekleşmiş olması gereken müzayedenin yapılmasına, İsrail Soykırım Kurtulanları Dernekleri Merkezinin şikayeti üzerine harekete geçen Tel Aviv Bölge Mahkemesi tarafından alınan geçici durdurma kararı ile engel olunmuştu.

Müzayede evinin yetkilisi Meir Tzolman yaptığı açıklamada, “Satış duyurulduğundan beri pek çok hayırsever bizimle iletişime geçerek, bahsi geçen parçayı Yad Vaşem Müzesine bağışlamak üzere satın almak istediklerini bildirdiler. Bu kişiler bize amaçlarının, dünyanın dört bir yanındaki soykırım müzelerinde sergilenen her parçanın yaptığı gibi, bu parçanın da Soykırım’ın gelecek nesillere aktarılmasına yardımcı olmak olduğunu ilettiler” dedi.

Satışa sunulmak istenen dövme aleti setinin, biri St. Petersburg’da bir müzede, diğeri de Polonya’daki Auschwitz Kampında bulunmak üzere sadece iki eşi bulunuyor.

Zolman niyetlerinin asla soykırımın anısına saygısızlık etmek olmadığını söyleyerek, dövme damgalarının sadece satın aldıktan sonra Yad Vaşem Müzesine bağışlama garantisi veren bir alıcıya satılacağı sözünü verdi. Zolman, “Hem satıcının hem de İsrail Devleti’nin bu konuda mağdur olmayıp, uygun bulacakları bir çözüm bulduğumuza inanıyoruz” dedi.

Müzayede evi ile ürünü elden çıkararak satan ve adının açıklanmasını istemeyen kişi hakkında Tel Aviv Bölge Mahkemesine bir şikayette bulunulmasının ardından, 16 Kasım’da gerçekleşecek duruşmada açık arttırmaya izin verilip verilmeyeceği belli olacak. Yapılan şikâyetin dilekçesinde, “Birinin bu tarihi parçayı maddi kazanç elde etme amacıyla satmak isteyebilmesine akıl sır ermez” dendi.

İsrail Adalet Bakanlığı konuyla ilgili, Başsavcı Avihay Mendelblit’in bu ürünlerin satışını durdurmak amacıyla Tel Aviv Bölge Mahkemesi’ne şahsen katılacağını bildiren bir açıklama yayınladı.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR