İsrail ve Fas güvenlik işbirliği anlaşması imzalayacak

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Faslı mevkidaşı ile güvenlik işbirliği anlaşmaları imzalamak için bu ayın sonlarında Fas´a gidecek.

Dünya
16 Kasım 2021 Salı

İsrail ilk kez bir Arap devleti ile bu tür bir anlaşma imzalayacak ve bir İsrail savunma bakanının Fas’a ilk ziyareti olacak. Gantz'ın 24-25 Kasım tarihlerinde Fas'ta olması bekleniyor. 

Cezayir, ağustos ayında İsrail ile yakınlaşması da dahil olmak üzere bir dizi düşmanca eylem öne sürerek komşusu Fas ile diplomatik ilişkilerini kesmişti.

İsrail'den yapılan değerlendirmeye göre, Fas, Cezayir ile olan gerilimleri nedeniyle güvenlik anlaşmalarını imzalamak istiyor. Anlaşmalar Fas'ın İsrail'den çeşitli askeri malzemeler tedarik etmesini ve ortak eğitim tatbikatları düzenlemesini sağlayacak.

Fas, geçen yıl BAE, Bahreyn ve Sudan ile birlikte İbrahim Anlaşmalarını imzalayıp İsrail ile ilişkileri normalleştirmeyi kabul eden dört Arap ülkesinden biriydi.

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, başkent Rabat'ta diplomatik bir irtibat bürosunun açılışını yapmak için ağustos ayında Fas'ı ziyaret etmişti.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün