Polonya ve İsrail hükümetleri milliyetçi mitingdeki antisemitizmi kınadı

İsrailli ve Polonyalı hükümet yetkilileri cumartesi günü Polonya´nın Bağımsızlık Günü´nde ´Yahudilere Ölüm´ sloganının atıldığı bir Yahudi karşıtı mitingi kınadı.

Dünya
15 Kasım 2021 Pazartesi

Mitinge katılan Polonyalılar, Yahudilere Polonya topraklarında koruma ve haklar sunan eski bir belgenin kopyasını yaktı. Etkinliğin liderleri, LGBT bireyleri ve Siyonistleri sınır dışı edilmesi gereken ‘Polonya düşmanları’ olarak da adlandırdı.

Polonya İçişleri Bakanı Mariusz Kaminski cumartesi günü yaptığı açıklamada, 11 Kasım'da Kalisz'deki utanç verici mitingi organize edenlerin yasal sonuçlara katlanacağını açıkladı.

İsrail İçişleri Bakanı Yair Lapid, "Polonya'daki korkunç Yahudi karşıtı olay, her Yahudi'ye dünyada var olan nefretin gücünü hatırlatıyor" dedi.

Polonya Piskoposlar Konferansı Yahudilik ile Diyalog Komitesi Başkanı Piskopos Rafał Markowski, “Bu tür tutumların vatanseverlikle hiçbir ilgisi yok. Kardeşlerimizin itibarını zedeliyorlar, toplumsal düzen ve barışı yok ediyorlar. Bu davranışları İncil'e ve Kilise'nin öğretisine doğrudan aykırı’’ dedi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün