Dünyada ilk: İsrail´den COVID-19 tatbikatı

İsrail, dünyada ilk kez ülkeyi COVID-19´un ortaya çıkacak yeni varyantlarına karşı hazırlamak için tatbikat düzenleyecek.

Dünya
12 Kasım 2021 Cuma

İsrail Başbakanlık Ofisi ülkenin bir sonraki COVID-19 salgınına ne ölçüde hazır olduğunu test etmek üzere bir tatbikat düzenleneceğini duyurdu.

Başbakanlık tatbikatın 'savaş oyunu' formatında düzenleneceğini açıkladı.

Jerusalem Post gazetesinde yer alan habere göre Başbakan Naftali Bennett, yaptığı açıklamada, "İsrail devleti mükemmel durumda. 4. dalgayı yendik ve Delta'yı geride bırakmanın eşiğindeyiz. Dünyanın bazı yerlerinde koronavirüs durumu kötüleşirken, İsrail güvende ve emniyette. Bunu sürdürmek ve günlük rutinlerimize devam edebilmek için her türlü senaryoya hazır olmalıyız" ifadelerini kullandı.

Başbakanlığa göre Kudüs'teki Ulusal Yönetim Merkezi'nde düzenlenecek olan tatbikat, Savunma Bakanlığı tarafından yönetilecek. Tatbikata üst düzey yetkililer, bakanlıklar ve çeşitli sektörlerden katılım gösterilecek.

Tatbikatta, salgına karşı sağlık, hukuk, ekonomi, iç güvenlik, seyahat ve iletişim alanlarında ne kadar hazır olunduğu ve toplantıların, karantinanın, etkinliklerin ve turizmin nasıl yönetileceğine ilişkin belirli politikalar değerlendirilecek.

İsrail'de Sağlık Bakanlığı'nın ülkede son 24 saatte yalnızca 475 vaka kaydedildiği ve ağır hastaların sayısının 150'nin altına düştüğünü açıklamasına rağmen uzmanlar kışın başka bir dalganın daha ortaya çıkabileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün