Berlin kulübü, Maccabi maçı sırasındaki antisemit davranışlar yüzünden ceza aldı

Seyircilerin Nazi selamı vermesi ve konuk İsrail takımı taraftarlarına hakaret etmeleri üzerine UEFA, Union Berlin takımına taraftarları için bir maç stadyum kapatma cezası verdi.

Dünya
3 Kasım 2021 Çarşamba

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği UEFA geçtiğimiz cuma günü Alman futbol takımı Union Berlin'e bazı taraftarlarının İsrail takımı Maccabi Hayfa taraftarlarına karşı sergiledikleri antisemit davranışları sebebiyle, kısmi stadyum kapama cezası verdi. 

UEFA, 30 Eylül'de Berlin Olimpiyat Stadyumunda Union Berlin'in Maccabi Hayfa'ya karşı oynadığı Avrupa Konferans Ligi maçı sırasında 'taraftarlarının ırkçı davranışlarından dolayı' Union aleyhindeki disiplin soruşturmasını tamamladığını belirtti. 

Bu, Nazi Almanya'sının ev sahipliği yaptığı 1936 Olimpiyatları için inşa edilmiş olan stadyumda oynanan ve taraflardan birinin bir İsrail takımı olduğu ilk maçtı. 

UEFA Union'ın bir sonraki karşılaşmasında 'ev sahibi taraftarların oturduğu' bölümleri kapatmasını ve bu bölümlere üzerinde '#NoToRacism (IrkçılığaHayır)' yazan UEFA logolu bir pankart asmasını emretti. 

Union halihazırda Hayfa taraftarlarının antisemit bir şekilde taciz edilmesine katıldığını söyleyen bir kişiyi belirlemiş ve bu kişinin kulüp sahası ve binalarına girişini süresiz olarak yasaklamıştı. Kulüp aynı zamanda ismi belirtilmeyen kişi hakkında ülke çapında stadyum yasağı çıkarılması için Almanya Futbol Federasyonuna başvurduklarını belirtti. 

Kulüp Başkanı Dirk Zingler 'utanç verici ve tahammül edilemez' tacizi "Union Berlin'de ayrımcılık konusunda kesinlikle hiçbir tolerans yoktur" diyerek kınadı. 

Futbolda ayrımcılıkla savaşan Fare Network "görgü tanıklarının maçtaki antisemitizm seviyesinden dolayı şaşkına döndüklerini" ifade etti. Fare Network Twitter hesabında, ziyaretçi taraftarlara Nazi selamı veren ve hatalı davranışlarını sertçe eleştiren kişileri de taciz eden bir Union taraftarının fotoğrafını yayınladı. Fotoğrafta diğer bir kişi de Almanya'da yasa dışı olan Nazi selamını verirken görülüyor. 

Yerel Alman-İsrail toplumu gençlik kolu üyeleri, Union taraftarlarının onların küfür ettiklerini söyledi.

Berlin Antisemitizm Hakkında Araştırma ve Bilgilendirme Departmanı (RIAS), konuk taraftarların antisemit tacizin yanında, ırkçı ve homofobik hakaretlere de maruz kaldıklarını söyledi. 

RIAS ve yerel Alman-İsrail toplumu üyeleri birçok Union taraftarının faillerin tacizi gerçekleştirmelerini engellemeye çalıştığını belirtti. Toplum üyeleri çoğunluğun kendilerine gösterdikleri destek için şükranlarını dile getirdi. 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR