Andree Geulen: “Onların kaderi benim de kaderim olacak”

Andree Geulen-Herscovici, Holokost sırasında yaklaşık 1000 Yahudi çocuğu kurtaran Belçikalı bir öğretmen ve hayırseverdi.

Sara YANAROCAK Kavram
27 Ekim 2021 Çarşamba

Andree Geulen, 1942 yazında bir gün Brüksel’de öğretmenlik yaptığı okula, bazı öğrencileri kıyafetlerine sarı yıldız dikilmiş olarak geldi. Öğrencilerin bu şekilde işaretlenmiş olmaları ve aşağılanmaları Geulen’i öfkelendirdi. Tüm sınıfa, Yahudi olanlar ve olmayanların, sarı yıldızları örtmek için okulda önlük giymeleri talimatını verdi.

Yahudilere yönelik zulüm ile bu ilk yakın karşılaşma, Geulen’i harekete geçmesi gerektiğine ikna etti. Öğretmenliğe devam ederken, Yahudilerin ve Yahudi olmayanların, Yahudi çocuklarını saklamak ve onları sürgün yahut ölümden kurtarmak için, güçlerini birleştirdiği gizli Comite De Defence Des Juifes’de (Yahudi Savunma Komitesi) aktivist oldu. Ebeveynleri, saklanma yerlerine götürülebilmeleri için çocuklarından ayrılmaya ikna etmek gibi zor bir görevi vardı. Daha sonra çocukları, onları saklayacak olan ailelere tehlikeli bir şekilde transfer edecekti. On iki Yahudi öğrencinin barındığı Gaty de Gamont Okulunda ders vermeye devam etti.

Mayıs 1943’te okul gece yarısı Almanlar tarafından basıldı ve öğrenciler kimliklerini kontrolü için vahşice yataktan sürüklendi. Yahudi çocuklar tutuklandı ve öğretmenler sorguya çekildi. Almanlardan biri kendisine Yahudilere eğitim vermekten utanıp utanmadığını sorduğunda Andree Geulen cesurca yanıtladı: “Yahudi çocuklara savaş açmaktan utanmıyor musunuz?”

Neyse ki Geulen tutuklanmadan kaçmayı başardı. O gece okuldan ayrıldı ve Yahudi öğrencilerini yaklaşan tehlikeye karşı uyardı. Bu ürkütücü olaya rağmen, Geulen direniş çalışmalarını genişletti ve takma bir isim altında gizli bir hayatı başladı. Savaşın sonuna kadar Geulen yüzlerce çocuğu sakladı. İki yıldan fazla bir süre Yahudi çocukları yaşamaları için Hıristiyan ailelere ve manastırlara, gizlice teslim etti. Onları ziyaret etmeye ve ihtiyaçlarını temin etmeye devam etti. Çocukların orijinal isimlerinin ve sığınaklarının şifreli kayıtlarını tuttu. Bu, savaş sona erdiğinde çocukların ailelerine veya akrabalarına geri dönmelerini sağladı.

1989’da İsrail Holokost Müzesi Yad Vaşem, Andree Geulen’i Uluslararası Dürüst olarak tanıdı. 18 Nisan 2007 tarihinde Uluslararası Şoa Konferansı sırasında ‘Belçika’da Saklanan Çocuklar’ kapsamında, Yad Vaşem’de düzenlenen bir törenle İsrail Devletinin fahri vatandaşlığı ile ödüllendirildi. Onur ödülünü aldıktan sonra Geulen-Herscovici, “Yaptığım şey benim sadece görevimdi. Zamanın yasalarına uymamak, yapılması gereken en önemli şeydi” dedi.

Andree Geulen 6 Eylül 2021’de 100 yaşına bastı ve Belçika’da yaşıyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR